image Zgjedhjet në Serbi, Kearns i reagon Gjermanisë: E papranueshëm ishte edhe strehimi i njeriut që vrau policin në Kosovë

Politikë

Zgjedhjet në Serbi, Kearns i reagon Gjermanisë: E papranueshëm ishte edhe strehimi i njeriut që vrau policin në Kosovë

news image

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka shpërndarë qëndrimin e Gjermanisë, ku Serbia kritikohet në mënyrë të skajshme sa i përket organizimit të zgjedhjeve.

Kearns ka thënë se disa do të thoshin se është e papranueshme që Serbia ndihmoi dhe nxiti sulmin e 24 shtatorit në Banjskë.

Ajo gjithashtu ka thënë se Serbia tani po strehon fajtorin për vrasjen e policit të Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili edhe ka lënë dy fëmijë pas vetes.

“Disa do të thoshin gjithashtu se është e papranueshme që Serbia ndihmoi dhe nxiti një sulm terrorist në një vend fqinj. Sigurisht që tani po strehon njeriun fajtor për vrasjen e një oficeri policie, dy fëmijët e të cilit kanë humbur babanë e tyre”, ka shkruar Kearns.

/GazetaSinjali/