image Vuçiq: Lajçak është një dëshmitar që unë i ndërpreva shqiptarët në Bruksel 10 herë - Sinjali

COVID-19

Të infektuar

97.996

Të shëruar

82.064

Të vdekur

1.988

Vuçiq: Lajçak është një dëshmitar që unë i ndërpreva shqiptarët në Bruksel 10 herë

news image

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, pas takimit me përfaqësuesin special të BE-së për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, ka thënë se Serbia është e përkushtuar për dialog.

Por, Vuçiq ia ka tërhequr vërejtjen diplomatit sllovak se dialogu nuk po zhvillohet në mes Kosovës dhe Serbisë, por Prishtinës dhe Beogradit.

Ai tha se “Lajçak është një dëshmitar që unë i ndërpreva dhjetë herë përfaqësuesit shqiptarë në Bruksel, pothuajse në prag të një incidenti, për shkak të përsëritjes si ‘papagall’ të njohjes reciproke”.

Vuçiq, siç raporton “B92”, ka deklaruar se kishte një bisedë të mirë dhe të frytshme me Lajçakun.

“Lajçak më njoftoi me gjërat më të rëndësishme në Prishtinë. Serbia është e përkushtuar për dialog me Prishtinën dhe është e gatshme të vazhdojë dialogun sa herë që të ftohet në Bruksel. Nën dy, Serbia mbështet aktivitetet dhe synimet e Lajçakut për të arritur një zgjidhje që me një politikë kompromisi të arrijmë te zgjidhja, që do të nënkuptonte pakënaqësi për të dy palët, por pa një ultimatum dhe imponimin e një zgjidhjeje, Serbia merr pjesë në një masë të madhe në negociata dhe bisedime, por me dëshirën për të pasur mirëkuptim edhe për interesat e saj”, tha ai.

Ai tha se në Prishtinë, si papagajtë, përsëritën njohjen reciproke, dhe se ishte një ide amerikane.

Lajçak është një dëshmitar që unë ndërpreva përfaqësuesit shqiptarë në Bruksel 10 herë, pothuajse në prag të një incidenti, për shkak të përsëritjes si ‘papagall’ të njohjes reciproke. Dhe pastaj e mora këtë dhe në urimet e Biden. Pozicioni ynë është shumë i vështirë, ne do të përballemi me presion serioz, duhet të punojmë dhe do të punojmë. Ne do të kërkojmë të arrijmë zgjidhje kompromisi, por gjithashtu kemi interesat tona shtetërore dhe kombëtare që duhet t’i mbrojmë”, tha ai. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin