image Vrau mësuesin se e ngeli në provim, dënohet me 12 vite burg 19-vjeçari

Botë

Vrau mësuesin se e ngeli në provim, dënohet me 12 vite burg 19-vjeçari

news image

Një 19-vjeçar në Republikën Çeke u dënua me 12 vjet burg të premten, pasi rrëfeu se kishte vrarë mësuesin e tij në një shkollë profesionale. Në të njëjtën kohë, gjyqtari vendosi që 19-vjeçari t’i nënshtrohet trajtimit psikiatrik.

Gjatë rrëfimit të tij, autori i vetë-rrëfyer i vrasjes mizore ka pohuar se po ngacmohej nga viktima.

Më 31 mars 2022, ai hyri në zyrën e mësuesit në katin e 4 të një shkolle profesionale në Pragë me një hanxhar 60 cm dhe goditi 74-vjeçarin. Më pas ai ka tentuar të arratiset, por policia e ka vënë në gjurmë dhe e ka arrestuar pak kohë më vonë.

Sipas shkresave të lëndës, profesori e kishte ngelur në një provim një ditë para vrasësit.

Gjyqtari e arsyetoi caktimin e dënimit më të butë të mundshëm me arsyetimin se nga ekzaminimi psikiatrik rezultoi se shkelësi ishte i rënduar në momentin e kryerjes së krimit./abcnews.al

/GazetaSinjali/