image Vela i kundërpërgjigjet Petkoviqit: E dimë mirë ku janë kufijtë e Kosovës, që shpesh kërkon ta vizitosh

Politikë

Vela i kundërpërgjigjet Petkoviqit: E dimë mirë ku janë kufijtë e Kosovës, që shpesh kërkon ta vizitosh

news image

Shefi i kabinetit të presidentes Osmani, Blerim Vela i është kundërpërgjigjur drejtorit të ashtuquajturës “Zyre për Kosovën” në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, i cili u shpreh se nuk i ka pritur mirë deklaratat e ambasadorit amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ku tha se Kosova është shtet demokratik, me kufijtë ekzistues.

”Ne e dimë mirë, Ambasador, ku janë kufijtë në Kosovë, ata janë kufijtë e Serbisë në përputhje me Kartën e OKB-së dhe Rezolutën 1244 të OKB-së. Dhe Lista Serbe është zgjedhja dhe zëri i popullit serb që mbron interesat kombëtare të popullit të tij në Kosovë, jo të ambasadave të huaja”, ka deklaruar Petkoviq.

Ndërsa Vela i tha se “nga të gjithë zyrtarët e Serbisë, ju e dini më së miri se ku janë kufijtë e Kosovës, gjë që ju e shënoni me rregull në kërkesat tuaja për të vizituar Kosovën.

Lista Serbe është e regjistruar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve të Republikës së Kosovës – sipas ligjeve të Kosovës” ka shkruar ai në twitter.

/GazetaSinjali/