COVID-19

Të infektuar

1147

Të shëruar

874

Të vdekur

30

Shëndetësi/ Në këtë vend shënohet viktima e parë nga koronavirusi

news image

India njoftoi vdekjen e parë nga koronavirusi sot, një person 76-vjeçar i cili kishte vizituar Arabinë Saudite vdiq të martën në shtetin jugperëndimor të Karnataka.

India ka 74 raste të koronavirusit, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit.

Vendi tani po zbaton masa shtesë për të përmirësuar virusin. Pallati Presidencial do të jetë i mbyllur për vizita turistike, dhe ndryshimi i ceremonisë së rojeve gjithashtu do të jetë i mbyllur për publikun deri në njoftimin e mëtejshëm.

Shtetasit e huaj që vijnë nga Sri Lanka, Koreja e Jugut, Italia dhe Irani do të dërgohen në qendrat e karantinës për një karantinë të detyrueshme 14-ditore.

Më parë gjatë javës, vendi gjithashtu njoftoi se do të pezullojë të gjitha vizat turistike për të ndaluar përhapjen e virusit më tej. Vizat për qëllime të veçanta si vizat diplomatike dhe ato për KB ose organizatat ndërkombëtare do të përjashtohen. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: