image Vdes krijuesja e filmit të animuar “Borëbardha dhe shtatë xhuxhat”. - Sinjali

Vdes krijuesja e filmit të animuar “Borëbardha dhe shtatë xhuxhat”.

news image

Krijuesja e filmit të animuar “Borëbardha dhe shtatë xhuxhat”, Ruthie Thompson, ka vdekur në moshën 111 vjeçare.

Thompson këtë film e krijoi në vitin 1937.

Ajo vazhdoi të punojë në shumë klasikë të Disney duke përfshirë “Dumbo”, “Bukuroshja e Fjetur”, “Mary Poppins” dhe “The Aristocats”. Ajo u tërhoq pasi punoi në “Shpëtuesit” në 1975.

Tompson gjithashtu punoi për një kanal televiziv të brendshëm.

Ajo u emërua një Legjendë Disney për gati katër dekada pune në studio në vitin 2000.

"Snow White and the Seven Dwarfs"
Mickey Mouse in "Fantasia"
Dumbo
Mary Poppins

/Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin