image Vazhdojnë sulmet në Kharkiv, vritet një foshnje 7-muajshe
[wp-story id="814678"]

Botë

Vazhdojnë sulmet në Kharkiv, vritet një foshnje 7-muajshe

news image

Zyra e prokurorit në rajonin verilindor të Kharkivit thotë se të paktën 10 persona janë vrarë, përfshirë një foshnjë 7-muajshe, si rezultat i granatimeve nga forcat ruse.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm tha në Telegram se rreth orës 16:30 me orën lokale të së premtes, forcat ruse përdorën raketahedhës të shumtë kundër Qarkut Industrial të Kharkiv.

“Në granatimet u vranë dhjetë civilë, duke përfshirë një fëmijë 7 muajsh. 35 persona të tjerë u plagosën. Disa ndërtesa banimi u dëmtuan dhe u shkatërruan.”

Më herët, Oleh Syniehubov, kreu i administratës ushtarake të rajonit të Kharkiv, kishte raportuar bombardime të zonave të banuara të Kharkiv. Ai tha se 34 persona u plagosën, duke përfshirë tre fëmijë, dhe shtatë persona u vranë.

Ka pasur një rritje të sulmeve në Kharkiv dhe qytetet ukrainase në Donbas në jug gjatë javëve të fundit pasi fokusi i rusëve zhvendoset në lindje të Ukrainës. Viktimat civile janë rritur mes sulmeve me raketa, artileri dhe raketa në disa qytete dhe mbi njerëzit që përpiqen të largohen nga rajoni.

/GazetaSinjali/