image Ushqimi "magjik" për uljen e shtypjes së gjakut - Sinjali

COVID-19

Të infektuar

106.914

Të shëruar

99.628

Të vdekur

2.225

Ushqimi “magjik” për uljen e shtypjes së gjakut

news image

Spirulina, një “super-ushqim” i përbërë nga algat, mund të ndihmojë në reduktimin e shtypjes të gjakut, sipas një studimi, transmeton Gazeta Sinjali.

Një proteinë specifike në spirulinë relaksoi arteriet në kafshë laboratorike.

Spirulina përdoret gjerësisht në suplemente dhe “smoothie” për një mori gjendjesh shëndetësore duke përfshirë humbjen e peshës, ethet dhe diabeti.

Por ka prova të kufizuara shkencore për efektet pozitive të algave, të cilat ekspertët po hetojnë ende.

Hulumtimi i fundit, megjithatë, tregon potencialin e përbërësit për të luftuar efektin e hipertensionit, i njohur si shtypje të gjakut. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin