image Ushqimet që duhet t'i konsumoni kur jeni të stresuar - Sinjali

Këshillë/ Ushqimet që duhet t’i konsumoni kur jeni të stresuar

news image

Të gjithë ndiheni të stresuar ndonjëherë anipse e dini që nuk është e mirë për shëndetin, prapë nuk mund të bëni shumë rreth kësaj.

Acidet yndyrore janë një ndihmë e shkëlqyer kundër ankthit apo depresionit, ato gjenden te salmoni dhe arrat.

Mishi i gjelit të detit për shembull, është një ushqim që përmban triptofan, një proteinë e cila ju ndihmon të ndiheni më mirë.

Ja cilat janë nëntë ushqimet që duhet t’i konsumoni sa herë ndjeheni të stresuar:

Çaj,

Çokollatë e zezë,

Gjalp kikiriku,

Mishi i gjelit të detit,

Rrush,

Portokall,

Arra dhe bajame,

Kokoshka,

Salmon./Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: