image Ukrainasit e përshkruajnë Zelenskyn si simbol të luftës
[wp-story id="814678"]

Botë

Ukrainasit e përshkruajnë Zelenskyn si simbol të luftës

news image

Ukrainasit në qytetin ku u rrit presidenti, Volodymyr Zelensky, e kanë përshkruar atë si një “simbol” të luftës së Ukrainës kundër Rusisë.

Presidenti ukrainas është bërë një fytyrë e njohur që nga fillimi i pushtimit rus, shkruan Euronews.

Shumë ukrainas në Kryvyi Rih i thanë Euronews se ishin me fat që kishin Zelenskyy si president dhe thanë se i besonin atij për të mbrojtur vendin.

“Ne i besojmë atij. Jemi krenarë për të, ai bashkoi të gjithë botën dhe besojmë se gjithçka do të jetë mirë me ne”, tha një grua.

Një grua tjetër, Liudmila, tha se Zelensky luante futboll me djalin e saj dhe ishte “e guximshme dhe e thjeshtë”.

Ish-aktori dhe komediani u zgjodh president në një fitore dërrmuese në vitin 2019 dhe tani ka qenë fytyra kryesore e ukrainasve teksa mbrojnë vendin e tyre, duke këmbëngulur se ai do të qëndronte dhe do të mbronte vendin e tij ndërsa Rusia pushtoi.

/GazetaSinjali/