image Ukraina rifiton të paktën 1 kilometër territor në Bakhmut

Botë

Ukraina rifiton të paktën 1 kilometër territor në Bakhmut

news image

Ukraina ka rifituar të paktën një kilometër territor në qytetin lindor të Bakhmut në mes të një tërheqjeje të supozuar ruse nga zona.

Gjatë katër ditëve të fundit, trupat ruse nga brigada e 72-të e veçantë e pushkëve me motor (72 SMRB) ndoshta u tërhoqën “në gjendje të keqe” nga pozicionet e tyre në krahun jugor të operacionit Bakhmut, tha Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar. Masa, sipas inteligjencës britanike, pasqyroi “mungesën e madhe të njësive luftarake të besueshme” të Moskës.

“72 SMRB është një element i Korpusit të 3-të të Ushtrisë së Rusisë, një formacion i krijuar në vjeshtën e vitit 2023 dhe i ndjekur me pretendime për moral të dobët dhe efektivitet të kufizuar luftarak”, tha Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në konferencën e saj të fundit të inteligjencës të postuar në Twitter. “Zhvendosja e tij në një sektor kaq të rëndësishëm dhe të rëndësishëm nga ana operacionale thekson mungesën e rëndë të Rusisë të njësive të besueshme luftarake.”

Deklarata erdhi një ditë pas pranimit të parë të Rusisë se Ukraina po rimerr me sukses tokën rreth Bakhmutit. Ministria e Mbrojtjes e Moskës tha të premten se disa nga trupat e saj ishin kthyer “në pozicione më të favorshme mbrojtëse” pranë një rezervuari në veri-perëndim të qytetit, të cilin Kremlini është përpjekur ta marrë për më shumë se 10 muaj.

Ka pasur spekulime intensive se Ukraina është gati të nisë kundërofensivën e saj të shumëpritur, me disa blogerë ushtarakë rusë që pretenduan të enjten se kundërsulmi kishte filluar tashmë dhe se Kievi tashmë kishte thyer pjesë të vijës së frontit. Analistët ushtarakë kanë sugjeruar se ofensiva e lokalizuar e Ukrainës në Bakhmut duket se tregon se po përpiqet të bllokojë forcat ruse në qytet. Por zyrtarët ukrainas të premten i hodhën poshtë këto raporte.

/GazetaSinjali/