image Ukraina pretendon se ka rrëzuar 34 nga 44 dronët rusë të lëshuar gjatë natës

Botë

Ukraina pretendon se ka rrëzuar 34 nga 44 dronët rusë të lëshuar gjatë natës

news image

Forcat ajrore të Ukrainës pretenduan të enjten se sistemet e saj të mbrojtjes ajrore rrëzuan 34 nga 44 dronët Shahed që Rusia lëshoi gjatë natës, ndërsa një zyrtar rajonal tha se nuk kishte viktima nga sulmi.

“Aeroplanët luftarakë, njësitë e raketave anti-ajrore dhe grupet e lëvizshme të zjarrit u angazhuan për të zmbrapsur sulmin,” tha ushtria në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Guvernatori rajonal i Odesa-s, Oleh Kiper tha se rajoni i tij ishte objektivi kryesor, por sulmi nuk la viktima.

“Forcat tona të mbrojtjes ajrore bënë një punë të shkëlqyeshme”, tha Reuters Kiper në Telegram.

Dje kolegu im Daniel Boffey raportoi se si komponentët e prodhuar evropianë po përdoren në dronët e prodhuar nga Irani, pavarësisht sanksioneve perëndimore që synojnë përpjekjet luftarake të Rusisë.

/GazetaSinjali/