image Tifozët e Valencias dënohen me burg për abuzimin në baza razore ndaj Viniciusit

Futboll

Tifozët e Valencias dënohen me burg për abuzimin në baza razore ndaj Viniciusit

news image

Tre tifozë janë dënuar me tetë muaj burg dhe janë përjashtuar nga stadiumet për dy vjet për abuzimin me kore racore të Vinícius Júnior në Mestalla në maj 2023.

Incidenti – i cili ndodhi gjatë humbjes 1-0 të Real Madridit në La Liga ndaj Valencias – shkaktoi bujë në mbarë botën, pasi ylli brazilian identifikoi një individ në turmë që e kishte abuzuar në mënyrë racore, duke bërë që loja të pezullohej.

Vinícius më vonë kritikoi trajtimin e çështjes nga autoritetet spanjolle, duke thënë se “racizmi është normal në LaLiga”, ndërsa liga bëri thirrje për fuqi më të mëdha për t’u marrë me problemin.

Të hënën, tre tifozë u shpallën fajtorë për një krim kundër integritetit moral – të rënduar nga diskriminimi me motive racore – sipas nenit 173.1 të Kodit Penal të Spanjës.

Ata u dënuan fillimisht me 12 muaj burg, reduktuar nga 1⁄3 deri në tetë muaj, sipas një parimi që parashikon ulje të dënimeve për të pandehurit që pranojnë përgjegjësi penale.

Ata gjithashtu morën një ndalim prej tre vitesh në stadium, të reduktuar në dy vjet për të njëjtën arsye dhe do të duhet të paguajnë shpenzimet.

LaLiga vlerësoi vendimin e fajësisë, duke thënë se ishte i pari i këtij lloji në Spanjë.

“Ky vendim është një lajm i mirë në lidhje me luftën kundër racizmit në Spanjë”, tha presidenti i La Liga, Javier Tebas. “Ai korrigjon gabimin e vuajtur nga Vinícius Júnior dhe u dërgon një mesazh të qartë atyre njerëzve që shkojnë në një stadium futbolli për të sulmuar. LaLiga do t’i identifikojë, raportojë dhe do të ketë pasoja kriminale për ta.”

“Unë e kuptoj se mund të ketë një zhgënjim në kohëzgjatjen që duhet për të dhënë këto dënime, por kjo tregon se Spanja është një vend që garanton integritetin gjyqësor. LaLiga mund të respektojë vetëm ritmin e drejtësisë dhe të kërkojë përsëri se legjislacioni spanjoll evoluon në mënyrë që LaLiga të ketë fuqi sanksionuese që mund të përshpejtojë luftën kundër racizmit.”

Në një deklaratë të hënën, Real Madrid tha se do të vazhdojë të punojë për të eliminuar racizmin.

“Tre të akuzuarit kanë pranuar përgjegjësinë e tyre penale dhe kanë bërë publike një letër falje drejtuar Vinícius Júnior, Real Madrid CF dhe njerëzve të tjerë që janë ndjerë të denigruar dhe të ofenduar nga sjellja e tyre”, thuhet në deklaratë.

“Ky është dënimi i parë për akte të kësaj natyre të dhënë nga gjykatat dhe tribunalet penale.

“Real Madridi, i cili mori pjesë në këtë ndjekje penale së bashku me Vinícius Júnior, do të vazhdojë të punojë për të mbrojtur vlerat e klubit tonë dhe për të çrrënjosur çdo sjellje raciste në botën e futbollit dhe sportit”.

/GazetaSinjali/