image Ten Hag vendos 5 rregulla strikte te United, kush nuk i zbaton do të pasojë dënimi - Sinjali

Ten Hag vendos 5 rregulla strikte te United, kush nuk i zbaton do të pasojë dënimi

news image

Erik ten Hag ka vendosur ligje për lojtarët e tij të Manchester United me një sërë rregullash strikte përpara sezonit të ri.

United nis një turne dyjavor e gjysmë në Tajlandë dhe Australi të premten, me trajnerin e ri, ten Hag, i cili i ka paralajmëruar lojtarët e tij se do të paguajnë një çmim të rëndë nëse dalin jashtë rregullave. Ten Hag, i njohur për qasjen e tij të përpiktë dhe mikro-menaxhimin e lojtarëve të tij, ka vendosur një sërë rregullash bazë që ai pret që lojtarët e United t’i ndjekin.

Trajneri holandez, një disiplinor i vjetër në formën e ish-trajnerit legjendar të United, Sir Alex Ferguson, ka kërkuar të vendosë menjëherë kontrollin duke e sjellë skuadrën e tij në linjë. United e përfundoi sezonin e kaluar në vendin e gjashtë, me totalin e pikëve më të keq të epokës së Premier League.

Ten Hag ka kërkuar të adresojë ato çështje jashtë fushës, si dhe problemet e United në fushë, duke prezantuar një sërë masash të vijës së ashpër për të rikthyer unitetin dhe disiplinën në klubin e Old Trafford. Lojtarëve të United u është thënë se do të dëbohen nga Ten Hag nëse zbulon se ndonjëri prej tyre po nxjerr informacione për dhomat e zhveshjes, gjë që kishte qenë një problem për çdo shef në epokën pas Fergusonit.

Holandezi 52-vjeçar u ka thënë gjithashtu lojtarëve të United se do të largohen nëse vonohen në stërvitje ose në takimet e ekipit, pavarësisht se kush janë ata, me reputacionin që nuk llogaritet asgjë.

Lojtarëve të United u është thënë gjithashtu se nuk u lejohet të pinë alkool gjatë javëve të ndeshjeve, për t’u siguruar që ata janë në gjendje maksimale kur bëhet fjalë për të luajtur.

Thuhet se Ten Hag dëshiron që të njëjtët kuzhinierë të përgatisin ushqime për lojtarët e United, në vend që ata të punësojnë stafin e tyre personal të hotelierisë për të gatuar për ta. Shefi i sapoemëruar i United ka rishikuar gjithashtu menunë në kompleksin stërvitor të United Carrington, me peshk dhe perime që shfaqen më shumë se më parë.

Çdo lojtar i United ka hartuar një plan diete të bërë me porosi dhe do t’i kontrollohet Indeksi i Masës Trupi (BMI) çdo muaj për t’u siguruar që ata janë në formë.

Pavarësisht qëndrimit të tij të ashpër për kaq shumë çështje, ten Hag u ka thënë gjithashtu lojtarëve të tij që të vijnë dhe ta shohin nëse kanë ndonjë problem, në vend që të shkojnë te agjentët e tyre.

Ish-trajneri i Ajax-it dëshiron të zhvillojë një lidhje të fortë me lojtarët e United, duke besuar se besimi dhe respekti reciprok është një nga faktorët kryesorë pas çdo ekipi të suksesshëm.

United fluturon për në Tajlandë të premten, për fillimin e turneut të tyre veror, duke u përballur me rivalët e mëdhenj Liverpool në Bangkok të martën.

Pas kësaj ata fluturojnë për në Australi për të përballur Melbourne Victory dhe Crystal Palace në Melburn, përpara se të përfundonin turneun kundër Aston Villa në Perth.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: