image Sulm vetëvrasës në Pakistan, vriten nëntë oficerë sigurie

Botë

Sulm vetëvrasës në Pakistan, vriten nëntë oficerë sigurie

news image

Nëntë oficerë sigurie u vranë dhe të paktën 13 të tjerë u plagosën gjatë një sulmi vetëvrasës në Pakistanin jugperëndimor.

Shpërthimi ndodhi në provincën Balochistan kur oficerët po ktheheshin në kryeqytetin e provincës Quetta pasi po kontrollonin një festival.

Imazhet treguan një kamion policie të shtypur dhe të përmbysur, me njolla gjaku në tokë.

Ky është sulmi i dytë ndaj forcave të sigurisë në Balochistan brenda 24 orëve. Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë.

Zëvendës Komisioneri i Policisë së qarkut Kachhi Sami Agha konfirmoi për BBC se ishte një sulm vetëvrasës.

Reuters raportoi se sulmuesi përplasi një motoçikletë në kamion.

Zona është rrethuar dhe një ekip për asgjësimin e bombave është në vend për të mbledhur prova, thonë autoritetet.

Qeveria e Balochistanit e ka dënuar sulmin dhe ka thënë se një hetim është duke u zhvilluar.

Kryeministri i Pakistanit, Shehbaz Sharif, ka thënë se ata që qëndronin pas sulmit po përpiqeshin të destabilizonin vendin.

Ai gjithashtu shkroi ngushëllimet e tij në Twitter, duke i përshkruar oficerët si “heronj të kombit” që ishin “martirizuar”.

Kryeministri i Balochistanit, Abdul Kuddus Bizenjo tha: “Të gjitha komplotet e tilla kundër paqes në provincë do të bëhen të pasuksesshme me mbështetjen e publikut.”

Është e paqartë se kush qëndron pas incidentit të fundit, por separatistët në rajonin e Balochistanit kanë luftuar kundër qeverisë për dekada. Talibanët pakistanezë kanë marrë gjithashtu përgjegjësinë për një numër sulmesh të ngjashme në të kaluarën.

Balochistani është provinca më e varfër e vendit dhe ndan një kufi të madh, poroz me Afganistanin dhe Iranin.

/GazetaSinjali/