image Stuhia godet 200 milionë amerikanë, temperaturat deri në -48 gradë, 12 të vdekur nga moti i keq

Botë

Stuhia godet 200 milionë amerikanë, temperaturat deri në -48 gradë, 12 të vdekur nga moti i keq

news image

Rreth 200 milionë amerikanë po përballen me një stuhi të akullt dimërore, e cila ka shkaktuar të paktën 12 vdekje përpara fundjavës së festave.

Më shumë se 1.5 milionë njerëz humbën energjinë dhe mijëra fluturime u anuluan të premten.

Stuhia e madhe shtrihet më shumë se 2,000 milje (3,200 km) nga Teksasi në Quebec.

Pjesa më e madhe e vendit, nga Kolumbia Britanike në Newfoundland, ishte nën paralajmërimet për të ftohtin ekstrem dhe stuhi dimërore, shkruan BBC. 

Shërbimi Kombëtar i Motit i SHBA (NWS) tha se harta e tij e së premtes “përshkruan një nga shkallët më të mëdha të paralajmërimeve dhe këshillave të motit dimëror ndonjëherë”.

Temperaturat në Elk Park, Montana, ranë në -50F (-45C), ndërsa qyteti i Hell, Michigan, ka ngrirë.

Ishte 1F (-17C) në komunitetin e mbuluar me borë të premten mbrëma.

Emily, një banakiere në Smitty’s Hell Saloon, i tha BBC-së: “Është shumë ftohtë këtu.”

Në Dakotën e Jugut, amerikanët vendas dogjën rrobat për t’u ngrohur pasi mbaruan karburantin, thanë zyrtarët.

Reshje të dendura bore parashikohen në zonat e Pensilvanisë dhe Miçiganit.

Buffalo, Nju Jork, priste të paktën 89 cm.

Më shumë se tetë milionë njerëz mbetën nën paralajmërimet për stuhi, tha NWS.

Edhe shtetet me klimë më të butë, Luiziana, Alabama, Florida dhe Xhorxhia po përjetonin paralajmërime për ngrirje të fortë.

Problemet e udhëtimit në të gjithë vendin po përkeqësoheshin nga mungesa e operatorëve të pastrimit të borës.

Më shumë se 5,600 fluturime në SHBA u anuluan të premten, sipas sajtit gjurmues FlightAware.

Deri të premten në mbrëmje, një milion klientë nuk kishin energji elektrike në të gjithë SHBA-në, sipas PowerOutage.us.

Ndërmarrjet në të gjithë Luginën e Tenesit po zbatonin ndërprerje të vazhdueshme për të kursyer energjinë./Abcnews.al./

/GazetaSinjali/