image Solisti i Scorpions tregon se a është shkruar nga CIA kënga “Wind of Change - Sinjali

COVID-19

Të infektuar

15142

Të shëruar

12674

Të vdekur

615

Intervistë/ Solisti i Scorpions tregon se a është shkruar nga CIA kënga “Wind of Change

news image

Këngëtari i grupit legjendar Scorpions ka hedhur poshtë pretendimet se kënga më e famshme e grupit, “Wind of Change”, të jetë shkruar nga CIA, si pjesë e propagandës në epokën e Luftës së Ftohtë.

I ftuar në një emision televiziv amerikan, Klaus Meine shpjegoi edhe si kishte nisur të përhapej ky lajm, për këngën më epike të grupit, të shndërruar në himn të ndryshimeve të mëdha politike në Europë dhe botë, publikuar në vitin 1990.

“Kur ma përmendën si teori më erdhi shumë për të qeshur”, kujtoi Meine. “Mu duk shumë e këndshme si ide, edhe pse ishte një histori e çmendur. Nuk është farë e vërtetë. Siç thoni ju amerikanët, ishte fake news”.

“Wind of Change” mbetet edhe sot një nga baladat më të bukura të muzikës rock. E publikuar në kanalin zyrtar të Scorpions në YouTube në vitin 2009, kjo këngënumëron mbi 763 milionë shikime. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: