image Sinéad O’Connor nominohet për Rock & Roll Hall of Fame, pas vdekjes

Muzikë

Sinéad O’Connor nominohet për Rock & Roll Hall of Fame, pas vdekjes

news image

Sinéad O’Connor është nominuar për Rock & Roll Hall of Fame së bashku me Cher, Mariah Carey dhe Oasis.

Këngëtarja irlandeze, e cila vdiq në korrik 2023 në moshën 56-vjeçare, fitoi famë në vitin 1985 me këngën e saj Nothing Compares To U.

Janë nominuar 15 akte, ato do të ngushtohen në një numër më të vogël që do të futen në sallë.

Finalistët zgjidhen nga 1000 ekspertë të industrisë dhe një votim publik. Fituesit do të shpallen në prill.

Ceremonia do të mbahet më vonë këtë vit në Rock & Roll Hall of Fame në Cleveland, Ohio .

Artistët fitojnë të drejtën për induksion 25 vjet pas publikimit të albumit të tyre të parë.

15 të nominuarit janë:

 • Mariah Carey
 • Cher
 • Mary J. Blige
 • Oaz
 • Sade
 • Lenny Kravitz
 • Kool & Banda
 • Peter Frampton
 • I huaj
 • Ozzy Osborne
 • Eric B. & Rakim
 • Varësia e Jane
 • Banda Dave Matthews
 • Sinéad O’Connor
 • Një fis i quajtur Kërkim

Ozzy Osborne është tashmë në Rock & Roll Hall of Fame për karrierën e tij me Black Sabbath, por ky nominim është për punën e tij solo.

Nëse do të ketë sukses këtë vit, ai do të bëhet i dyti i 27-të i inkuadruar dhe do t’i bashkohet një grupi elitar artistësh duke përfshirë të katër anëtarët e The Beatles, Stevie Nicks dhe Tina Turner.

Ozzy tha se ishte “thellësisht i nderuar” dhe nominimi ishte diçka që ai “nuk mund ta imagjinonte kurrë”.

Eric Clapton është i vetmi muzikant që është inkuadruar tre herë, për karrierën e tij solo dhe punën e tij me Cream dhe The Yardbirds.

Cher, e cila ka qenë e nominuar më parë, por kurrë nuk është futur, foli për mospërfilljen e perceptuar vitin e kaluar. Ylli tha se nuk do të bashkohej edhe nëse do t’i paguanin “një milion dollarë”.

“Unë kurrë nuk do të ndryshoj mendje. Ata thjesht mund të shkojnë vetë-di-çfarë.” shtoi ajo.

Oasis janë nominuar për herë të parë, por nuk ka gjasa që Liam dhe Noel Gallagher të marrin pjesë në ceremoni së bashku dhe të performojnë nëse përfshihen.

Grupi u shpërtheu në vitin 2009 pas një sërë argumentesh.

/GazetaSinjali/