image Shmangni këto ushqime nëse vuani nga tensioni i lartë - Sinjali

Shmangni këto ushqime nëse vuani nga tensioni i lartë

news image

Tensioni i lartë ose hipertensioni është një sëmundje tejet e rrezikshme, e cila mund të vë jetën e njerëzve në rrezik të madh.

Për të pasur hipertensionin nën kontroll, duhet vetëm të jetoni një jetë të shëndetshme dhe të bëni një dietë të mirë ushqimore si dhe ushtrime fizike.

Tensioni i lartë është i menaxhueshëm nëse ndiqet një dietë e caktuar dhe nëse mund të shmangni disa lloje ushqimesh siç janë:

Fasulet e konservuara

Supat e gatshme

Produktet e konservuara të domateve

Mishi dhe nënproduktet e tij

Ushqimet e ngrira

Ëmbëlsirat

/Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: