image Shkencëtarët zbulojnë një zakon të thjeshtë që mund të përmirësojë ndjeshëm gjumin

Këshilla

Shkencëtarët zbulojnë një zakon të thjeshtë që mund të përmirësojë ndjeshëm gjumin

news image

Shumë njerëz praktikojnë rutina të ndryshme të mbrëmjes me shpresën për të bërë një gjumë më të mirë të natës.

Megjithatë, një studim i ri pretendon se një zakon i thjeshtë i përditshëm mund të bëjë një ndryshim të rëndësishëm.

Hulumtimi, i kryer nga Universiteti i Teksasit në Austin, zbuloi se gjithçka ka të bëjë me ushtrimet që mund të na ndihmojnë të biem në gjumë më të thellë “NREM” përpara se truri ynë të arrijë në fazën “REM”.

Edhe pse kjo mund të tingëllojë e ndërlikuar, NREM dhe REM janë ndër vetëm pesë fazat nëpër të cilat kalojmë kur fillojmë të biem në gjumë.

NREM në përgjithësi ndodh në gjysmën e parë të natës dhe i referohet vetëm pikës ku trupi vërtet relaksohet dhe rikuperohet. Nga ana tjetër, REM është kur truri ynë bëhet pak më aktiv. Ëndërrimi ka më shumë gjasa të ndodhë në këtë fazë.

“Aktiviteti i rregullt fizik lidhet me një mirëqenie më të mirë emocionale, madje edhe një periudhë e shkurtër e aktivitetit fizik mund të rrisë disponimin”, thanë studiuesit në studim, raporton The Mirror.

Aktiviteti fizik është thelbësor për një gjumë cilësor.

Mendimet e shkencëtarëve amerikanë mbështeten nga konsulentja e njohur e gjumit, Rosey Davidson.

“Ushtrimi luan një rol kyç në promovimin e gjumit më të mirë, sepse ndikon pozitivisht në shëndetin fizik dhe mendor. Ushtrimet gjithashtu mund të zvogëlojnë kortizolin, hormonin e stresit dhe të stimulojnë lirimin e endorfinës, të cilat natyrisht ngrisin humorin. Të dyja këto gjëra kontribuojnë në gjumë cilësor. “- shpjegoi Davidson, shkruan Index.hr.

Ndërsa nuk ka një numër të caktuar hapash ose kohëzgjatje ideale të ushtrimeve të nevojshme për të arritur nivele optimale të gjumit, Rosey rekomandon të jesh sa më aktiv, por brenda arsyes.

“Ka gjëra të tjera që mund të bëjmë për të rregulluar mjedisin tonë të gjumit, si zgjedhja e shtratit, temperatura, shmangia e teknologjisë, por ushtrimet do të ndikojnë drejtpërdrejt në trupin tonë në një nivel fiziologjik”, përfundoi Davidson.

/GazetaSinjali/