image Shitet në akand “dërrasa” që shpëtoi Kate Winslet te filmi Titanic, zbulohet çmimi “i kripur”

Film

Shitet në akand “dërrasa” që shpëtoi Kate Winslet te filmi Titanic, zbulohet çmimi “i kripur”

news image

Një copë druri e mrekullueshme në historinë e kinemasë sapo është shitur për gati një milion dollarë. Heritage Auctions njoftoi të hënën se ankandi i tij i fundit Treasures From Planet Hollywood mblodhi një total prej 15.68 milionë dollarë.

Artefaktet e filmit të shitura në ankand përfshinin kamxhikun e Harrison Ford nga ‘Indiana Jones’ i vitit 1984 dhe ‘Temple of Doom’, sëpatën e përdorur nga Jack Nicholson në filmin e viteve 1980 ‘The Shining’ dhe më së shumti, copën e drurit nga paneli i Titanikut ku Leonardo DiCaprio dhe Kate Winslet u varën në skenën e fundit të Titanikut 1997.

Edhe pse objekti zakonisht përmendet si një “derë lëkundëse” nga fansat e filmit, objekti në fakt është “pjesë e kornizës së derës direkt mbi hyrjen e sallës së pritjes së klasit të parë [të anijes]”, sipas ankandit.

Seti ikonë u shit për 718,750 dollarë në ankand dhe ishte artikulli më i shitur i ankandit midis 16 grupeve totale që u shitën për më shumë se 100,000 dollarë. Nuk ishte i vetmi komplet nga Titaniku i James Cameron që doli në ankand, një prototip i së njëjtës copë druri u shit për 125,000 dollarë, ndërsa rrota e përdorur për anijen në film u shit për 200,000 dollarë.

Fustani i Winslet, të cilin aktorja tani 48-vjeçare shihet e veshur në skenën e fundit të Titanikut teksa personazhi i saj Rose dhe personazhi i DiCaprio, Jack fundosen në ujë, u shit për 118,750 dollarë, ndërsa një shtyllë telegrafi e përdorur në film u shit për 81,250 dollarë.

/GazetaSinjali/