image Shefi i marinës gjermane jep dorëheqjen për komentet mbi Ukrainën - Sinjali

Shefi i marinës gjermane jep dorëheqjen për komentet mbi Ukrainën

news image

Kreu i marinës gjermane ka dhënë dorëheqjen për komentet e diskutueshme që ai bëri për Ukrainën. Kay-Achim Schönbach tha se ideja se Rusia donte të pushtonte Ukrainën ishte e pakuptimtë. Ai shtoi se gjithçka që dëshironte presidenti Putin ishte respekti.

Një numër vendesh kanë furnizuar me armë Ukrainën, duke përfshirë ShBA-në dhe Britaninë e Madhe. Por Gjermania ka refuzuar kërkesën e Ukrainës për municion raporton “BBC”. Rusia ka mohuar pretendimet se ka ndërmend të pushtojë Ukrainën.

Presidenti Vladimir Putin i ka bërë kërkesa Perëndimit, të cilat ai thotë se kanë të bëjnë me sigurinë e Rusisë, duke përfshirë ndalimin e Ukrainës për t’u bashkuar me aleancën e mbrojtjes ushtarake NATO.

Ai gjithashtu dëshiron që NATO të braktisë stërvitjet ushtarake dhe të ndalojë dërgimin e armëve në Evropën Lindore, duke e parë këtë si një kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë e Rusisë. Ndërkohë, Britania e Madhe ka akuzuar Putinin për komplot për të instaluar një figurë pro-Moskës për të udhëhequr qeverinë e Ukrainës.

Kreu i NATO-s ka paralajmëruar se ekziston një rrezik real i një konflikti të ri në Evropë pasi rreth 100,000 trupa ruse u grumbulluan në kufi. Rreth 90 ton “ndihma vdekjeprurëse” të ShBA-së kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi.

Mbretëria e Bashkuar njoftoi në fillim të kësaj jave se po dërgonte armë mbrojtëse dhe trupa shtesë për stërvitje. Disa anëtarë të tjerë të NATO-s po dërgojnë materiale ushtarake ose po vendosin forca./GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin