image Sëmundjet dhe kushtet e zakonshme të lëkurës - Sinjali

Sëmundjet dhe kushtet e zakonshme të lëkurës

news image

Ka qindra gjendje të lëkurës që prekin njerëzit. Kushtet më të zakonshme të lëkurës mund të kenë disa simptoma që janë të ngjashme, prandaj është e rëndësishme të kuptoni ndryshimet midis tyre, transmeton Gazeta Sinjali.

Njerëzit duhet të punojnë ngushtë me një dermatolog për të diagnostikuar dhe trajtuar çdo gjendje të lëkurës për të siguruar që stili i tyre i jetesës nuk preket.

Më poshtë janë sëmundjet më të zakonshme të lëkurës të ndara sipas llojit.

Kushtet e përhershme

Një numër i kushtëve të lëkurës zgjasin shumë kohë. Disa mund të fillojnë në fëmijëri dhe të vazhdojnë në moshën e rritur. Në disa raste, gjendja nuk do të jetë gjithmonë e pranishme, por do të ndizet në kohë të caktuara.

Dermatiti seborrheik

Te foshnjat, kjo zakonisht njihet si kapaku i djepit. Pjesë të yndyrshme dhe me luspa të lëkurës formohen në lëkurën e foshnjës, më së shpeshti në lëkurën e kokës. Është e padëmshme dhe zakonisht zhduket vetë.

Te të rriturit, dermatiti seborrheik mund të shfaqet kudo dhe është i prirur të ndizet dhe të zhduket për pjesën tjetër të jetës së një personi. Lëkura e prekur mund të jetë e kuqërremtë, e fryrë dhe të duket e yndyrshme. Një kore e bardhë në të verdhë mund të shfaqet edhe në sipërfaqen e lëkurës. Shumë trajtime ndihmojnë për të sjellë lehtësim nga simptomat.

Nishanet

Rritjet e zakonshme në lëkurë që shfaqen kur qelizat e lëkurës bashkohen me indet që i rrethojnë.

Shumica e njerëzve kanë nishane dhe mund të zhvillojnë herë pas here të reja.

Moles nuk kanë simptoma, por duhet të kontrollohen rregullisht nëse ato rriten më shumë, shfaqen jo normale ose ndryshojnë ngjyrën.

Melanoma

Nishanet anormale mund të çojnë në melanoma, një kancer serioz dhe i rrezikshëm për jetën e lëkurës.

Nëse nishanet kanë forma asimetrike, skaje të copëtuara, ngjyra të pabarabarta ose ndryshojnë në madhësi, ato duhet të kontrollohen.

Pacientët me melanoma mund të operohen, ose t’i nënshtrohen trajtimeve me kimioterapi ose rrezatim.

Rosacea

Gjendja e lëkurës rosacea shoqërohet më së shpeshti me skuqje. Megjithatë, ekzistojnë katër nëntipe që shkaktojnë simptoma të tjera gjithashtu:

 • Rozacea eritemotelangjektike shkakton skuqjen tipike, enët e dukshme të gjakut dhe skuqjen.
 • Rozacea okulare mund të shkaktojë sy të skuqur dhe të irrituar, qepalla të ënjtura dhe simptoma që duken si njollë.
 • Rozacea papulopustulare shkakton skuqje, ënjtje dhe shoqërohet me thyerje që duken si puçrra.
 • Rozacea phymatous bën që lëkura të trashet dhe të ketë një strukturë me gunga.

Nuk ka një kurë të njohur për rosacea, por simptomat mund dhe duhet të trajtohen për të mbajtur gjendjen nën kontroll.

Lupus

Lupusi është një çrregullim kompleks që ndryshon nga personi në person. Sëmundja sulmon sistemin imunitar, duke shkaktuar inflamacion dhe dhimbje.

Ndërsa lupusi mund të prekë çdo pjesë të trupit, simptomat në lëkurë përfshijnë njolla të kuqe ose forma unazash në lëkurë, skuqje të ngjashme me djegien nga dielli në hundë dhe faqe, ose skuqje rrethore që nuk kruhen ose lëndohen.

Këto mund të shoqërohen me simptoma të tjera, të tilla si dhimbje koke, ethe, lodhje dhe nyje të fryrë, të ngurtë ose të dhimbshme.

Trajtimi përfshin ilaçe të ndryshme të forcës të dizajnuara për të ndihmuar në minimizimin e dëmit të shkaktuar nga lupusi.

Psoriaza

Psoriaza është një çrregullim autoimun. Simptomat zakonisht përfshijnë njolla të lëkurës anormale. Lëkura e prekur zakonisht është e kuqe, me luspa dhe shumë kruarje. Zonat e prekura ndryshojnë në madhësi dhe ashpërsi. Ekzistojnë pesë lloje kryesore të psoriazës:

 • Psoriaza e pllakës shkakton njolla të trasha të kuqe të lëkurës.
 • Psoriaza pustulare shkakton pustula të rrethuara nga lëkura e kuqe.
 • Psoriaza eritodermike shkakton njolla të lëkurës që duken si djegie të forta që mbulojnë pjesë të mëdha të trupit.
 • Psoriaza e kundërt shkakton një skuqje të kuqe me shkëlqim në palosjet e lëkurës.
 • Psoriaza Guttate shkakton njolla të vogla të kuqe në lëkurën e kokës, fytyrën, trungun dhe gjymtyrët.

Ekzema

Gjendja zakonisht gjendet te foshnjat dhe fëmijët e vegjël, megjithëse vazhdon edhe në moshë të rritur. Simptomat përfshijnë skuqje në fytyrë, skalp, pas bërrylave, ose në qafë, kyçe, kyçet e këmbëve ose këmbët.

Skuqjet janë shumë të kruara dhe mund të bëhen me gunga, të ndryshojnë ngjyrën ose të trashen. Te të rriturit, skuqjet mund të mbulojnë më shumë trup, duke shkaktuar lëkurë shumë të thatë që kruhet përgjithmonë.

Ekzistojnë disa lloje të ndryshme të ekzemës, secila duke shkaktuar simptomat e veta. Nuk ka shërim të njohur për ekzemën. Ai ose pastrohet vetë ose simptomat trajtohen me ilaçe dhe krem.

Vitiligo

Vitiligo është humbja e pigmentimit në lëkurë. Arnimet e bardha të lëkurës janë simptoma kryesore e vitiligos, dhe më shpesh shfaqen në zonat ku lëkura është e ekspozuar ndaj rrezeve të diellit. Njerëzit me vitiligo shpesh humbin ngjyrën e flokëve gjithashtu herët.

Për disa njerëz, simptomat janë në një zonë, ndërsa të tjerët zbulojnë se përhapet ngadalë për shumë vite. Nuk ka shërim të njohur për vitiligon. Ekzistojnë disa mundësi trajtimi mjekësor dhe kirurgjik, megjithëse nuk janë të përshtatshme për të gjithë.

Kushtet e përkohshme

Aknet

Një nga gjendjet më të përhapura të lëkurës, aknet shfaqen në shumë forma.

 • Pustulat janë puçrrat e zakonshme të kuqe që kanë qelb në majat e tyre.
 • Papulat janë gunga të ngritura të kuqe të shkaktuara nga gjëndrat e infektuara të flokëve.
 • Nyjet janë gunga të dhimbshme që shtrihen nën sipërfaqen e lëkurës.
 • Cistet janë infeksione tipike më të mëdha të dhimbshme, të mbushura me qelb, që ndodhen nën lëkurë.

Të gjitha llojet e puçrrave trajtohen zakonisht me krem, dhe nganjëherë mjekimi është i nevojshëm.

Koshere

Urtikat janë kruajtës, të ngritur nga shtresa normale e lëkurës. Ato mund të shkaktohen nga një reaksion alergjik në trup ose faktorë të jashtëm, të tilla si stresi, sëmundjet, apo edhe rrobat e ngushta. Urtikat trajtohen me antihistaminë dhe praktika parandaluese.

Lythat

Goditjet e zakonshme të ngritura në lëkurë të njohura si lythat në të vërtetë shkaktohen nga virusi i papillomës njerëzore (HPV). Lythat janë ngjitëse, dhe mund të shfaqen në çdo pjesë të trupit.

Lythat e zakonshëm zakonisht rriten në duar, këmbë dhe nyje, megjithëse mund të shfaqen kudo. Ata shpesh zhduken vetë, megjithëse lythat e shëmtuar mund të trajtohen me azot të lëngshëm ose kremra mjekësorë.

Infeksioni mykotik i thonjve

Një gjendje në të cilën kërpudhat jetojnë afër, nën dhe rreth thonjve, zakonisht në këmbë. Grumbullimi i kërpudhave bën që skajet e thonjve të shkërmoqen, duke prodhuar shkallëzim të verdhë të verdhë dhe lëkundje në sipërfaqen e thonjve.

Trajtimi është zakonisht një krem ​​anti-kërpudhat ose trajtim tjetër fungale.

I ftohtë

Një plagë e ftohtë është një flluskë e kuqe, e mbushur me lëng, që gjendet zakonisht afër gojës. Vetë plaga është e dhimbshme ose delikate. Simptoma të tjera përfshijnë kruajtje ose ndjesi djegieje në vend para se të shfaqet plaga.

Plagët e ftohta shkaktohen nga virusi herpes simplex dhe nuk ka shërim të njohur për virusin. Plagët mund të kthehen dhe të zgjasin deri në 2 javë. Trajtimi mjekësor përfshin kremra dhe ilaçe.

Kandidiaza

Rritja e tepërt e Candida albicans kërpudhat në trup quhen Candidiasis. Kjo shkakton njolla të irrituara të lëkurës, që zakonisht gjenden në sqetulla, ijë ose nën palosjet e lëkurës, siç është gjuri.

Kandidimi zakonisht mund të parandalohet me ilaçe shtëpiake, higjienë të duhur dhe duke shmangur përdorimin e tepruar të antibiotikëve.

Këmba e atletit

Një skuqje e shkaktuar nga një kërpudhat që shumëzohet me shpejtësi në kushte të ngrohta dhe të lagura, të tilla si këpucët atletike. Simptomat përfshijnë lëkurë të thatë, kruarje, të skuqur. Lëkura midis gishtërinjve ose poshtë këmbës mund të jetë e lagur, e bardhë, e çarë ose me luspa. Shpesh kruhet dhe shkakton hidhërim.

Problemi zakonisht lind shpejt. Këmba e atletit trajtohet me vajra mjekësorë dhe higjienë të mirë të këmbëve

Kushtet e brendshme

Carbuncle

Kur Stafilokoku aureus bakteret bëjnë rrugën në gjëndrat e flokëve dhe shkaktojnë një infeksion, prodhohet një karburancë. Kjo është një gungë e kuqe, e irrituar poshtë lëkurës.

Carbuncles mund të ketë pothuajse çdo madhësi, dhe gungë shpejt mbushet me qelb dhe bëhet i fryrë. Simptoma të tjera përfshijnë lodhje, kruajtje në vendin e gungës dhe ethe.

Carbuncles trajtohen me antibiotikë, kullues dhe larje antibakteriale. Carbuncles zakonisht i përgjigjen mirë trajtimit mjekësor.

Celuliti

Një infeksion bakterial në shtresat më të thella të lëkurës, i cili zhvillohet shpejt dhe mund të përhapet me shpejtësi në të gjithë trupin.

Një zonë e lëkurës mund të bëhet e skuqur dhe e fryrë, dhe të ndjehet e nxehtë, e dhimbshme dhe e ndjeshme në prekje. Mostshtë më e zakonshme në këmbë, por mund të ndodhë kudo.

Infeksionet e rënda mund të jenë kërcënuese për jetën. Shumica e rasteve trajtohen me antibiotikë.

Kushtet e lidhura me moshën

Ekziston një gamë e gjerë e sëmundjeve të lëkurës dhe ato mund të prekin njerëz të të gjitha moshave.

Tek fëmijët

Hemangjiomat

Hemangjomat janë më të zakonshmet në qafë, kokë ose fytyrë të foshnjave. Ato fillojnë si gërvishtje ose gunga të vogla të kuqe të cilat përfundimisht fillojnë të fryhen dhe të kthehen në rritje të mëdha.

Edhe pse hemangiomat zbulohen lehtësisht në lëkurë, ato në të vërtetë mund të gjenden në organe të ndryshme të trupit dhe zakonisht zbulohen në mëlçi. Ata zakonisht zhduken vetvetiu në moshën 10 vjeç, megjithëse disa mund të kenë nevojë për heqje.

Fruthi

Një sëmundje virale shumë infektive në ajër. Fëmijët dhe gratë shtatzëna janë më të prekshme ndaj sëmundjes, por kjo mund të ndodhë me këdo.

Një simptomë e fruthit është një skuqje e kuqe ose kafe që përhapet poshtë trupit. Simptoma të tjera përfshijnë ethe, rrufë të syve dhe hundës, kollë dhe njolla të vogla të kuqërremta brenda gojës. Fruthi priret të zhduket pas 7-10 ditësh, por simptomat mund të trajtohen ende.

Impetigo

Një infeksion i zakonshëm dhe ngjitës i lëkurës. Është një nga infeksionet më të zakonshme të lëkurës tek fëmijët e vegjël dhe zakonisht bën që të shfaqen plagë kruarje dhe flluska rreth gojës dhe fytyrës.

Këto plagë më pas shpërthejnë dhe lënë një kore. Kjo kore pastaj thahet dhe lë një shenjë të kuqe që venitet pa mbresë.

I gjithë procesi zakonisht zgjat 3 javë pa trajtim. Me trajtimin, procesi zvogëlohet në 1 javë.

Dermatomyositis

Dermatomyositis është një sëmundje e rrallë inflamatore e lëkurës më e zakonshme tek fëmijët e moshës 5 deri në 15 vjeç dhe të rriturit midis 40 dhe 60 vjeç.

Simptomat e zakonshme përfshijnë një skuqje të kuqe në të purpurt në gjoks, fytyrë, thonj ose bërryla, si dhe dobësi dhe ënjtje të muskujve. Nuk ka shërim për dermatomiozitin, por trajtimet synojnë të menaxhojnë simptomat.

Tek të rriturit

Herpes zoster (herpes zoster)

Fillon me një ndjesi të dhimbshme në trup dhe pasohet brenda 2 ditësh nga një skuqje e kuqërremtë, me flluska, e përhapur në lëkurën përreth.

Trajtimi antiviral brenda 48 orëve të para pas shpërthimit mund të ndihmojë në kufizimin e dhimbjes. Vaksinat thuhet se ndihmojnë në parandalimin e herpesave.

Keratozat seborreike

Këto janë gunga të padëmshme që zakonisht shfaqen tek njerëzit kur plaken. Ato mund të shfaqen si njolla të zeza, kafe të errëta ose ndonjëherë të verdha me gunga të lëkurës që mund të duken sikur janë ngjitur në lëkurë.

Keratozat seborrheike nganjëherë ngatërrohen me kanceret e lëkurës, megjithëse ato vetë nuk kanë ndonjë rëndësi mjekësore.

Njollat ​​e moshës

Njollat ​​e moshës ose njollat ​​e mëlçisë janë njolla të sheshta në lëkurë me më shumë pigment sesa zona përreth. Kjo mund të shkaktohet nga ekspozimi i zgjatur në diell me kalimin e viteve.

Këto njolla vetë nuk shkaktojnë simptoma, por shumica e pacientëve nuk u pëlqen pamja e tyre. Ato mund të trajtohen në mënyra të ndryshme, por trajtimi mjekësor nuk është i nevojshëm.

Përmbledhje

Kur përballeni me ndonjë çrregullim të lëkurës, është e rëndësishme që njerëzit të mos e bëjnë atë vetëm. Bashkimi me një mjek ose dermatolog për të diagnostikuar ndonjë sëmundje të lëkurës është mënyra e vetme për tu siguruar që është diagnostikuar dhe trajtuar si duhet./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: