image Scholz thotë se nuk do të dërgojë avionë luftarakë në Ukrainë

Botë

Scholz thotë se nuk do të dërgojë avionë luftarakë në Ukrainë

news image

Kancelari gjerman ka përjashtuar mundësinë e dërgimit të avionëve luftarakë në Ukrainë, vetëm disa ditë pasi u angazhua për furnizimin me tanke.

Në një intervistë me një gazetë gjermane, Olaf Scholz paralajmëroi kundër një lufte ofertash për armë.

Por Ukraina u ka kërkuar vendeve aleate të krijojnë një “koalicion avionësh luftarakë” për të forcuar aftësitë e tyre.

SHBA tha se do të diskutonte idenë e furnizimit me avionë “me shumë kujdes” me Kievin të enjten.

Në një intervistë me Tagesspiegel, Scholz tha se fokusi i tij ishte në shpërndarjen e tankeve Leopard 2 të prodhimit gjerman.

“Fakti që sapo kemi marrë një vendim [për dërgimin e tankeve] dhe debati i radhës po ndizet në Gjermani, kjo duket thjesht joserioze”, tha ai.

Të mërkurën, Gjermania u zotua të furnizojë Ukrainën me 14 tanke Leopard 2, pas disa javësh presioni nga aleatët.

Pas angazhimit të Gjermanisë për të dërguar tanket, SHBA tha se do t’i siguronte Ukrainës tanket e saj M1 Abrams.

Zëvendësministri i Jashtëm i Ukrainës, Andrii Melnyk, ka bërë thirrje për krijimin e një “koalicioni të avionëve luftarakë” që do t’i sigurojë Ukrainës avionë amerikanë F-16 dhe F-35, Eurofighters, Tornados, Rafales francezë dhe avionë suedez Gripen.

Këshilltari presidencial ukrainas Mykhailo Podolyak i tha Rrjetit Televizioni të Lirisë së Ukrainës se ata gjithashtu kishin nevojë për raketa “për të reduktuar në mënyrë drastike armën kryesore të ushtrisë ruse”.

Dhe presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky i bëri jehonë kësaj në një fjalim të përditshëm video ku tha se vendit i duhej raketa ATACMS e prodhuar nga SHBA, e cila ka një rreze veprimi prej 185 miljesh (297 km).

Ai tha se raketat do të ndihmojnë Ukrainën të parashikojë sulmet ruse në zonat urbane dhe civilët.

Uashingtoni deri më tani ka refuzuar të sigurojë atë armë.

Në intervistën për Tagesspiegel, Scholz përsëriti se NATO nuk ishte në luftë me Rusinë, “ne nuk do të lejojmë një përshkallëzim të tillë,” tha ai.

Ai konfirmoi se flet rregullisht me presidentin rus, Vladimir Putin, me telefonatën më të fundit mes të dyve në dhjetor 2022.

“Ne duhet të flasim me njëri-tjetrin,” tha ai, por shtoi se ai ishte gjithmonë i qartë se pushtimi i Rusisë në Ukrainë ishte absolutisht i papranueshëm dhe vetëm tërheqja e trupave të saj do ta zgjidhte situatën.

/GazetaSinjali/