image Scholz për "Ballkanin e Hapur": Ne i japim prioritet të madh Procesit të Berlinit
[wp-story id="814678"]

Politikë

Scholz për “Ballkanin e Hapur”: Ne i japim prioritet të madh Procesit të Berlinit

news image

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz ka folur rreth iniciativës rajonale të Ballkanit të Hapur.

Scholz, mes tjerash tha se Procesi i Berlinit është forum që i çon në BE, vendet e Ballkanit Perëndimor, shkruan Gazeta Sinjali.

Sa i përket Open Balkan, dua ta them të qartë se ne prioritet të madh i japim Tregut të Përbashkët Rajonal që mendojmë se duhet të përparojë dhe çështjet brenda tij mund të realizohen dhe të çohen përpara“, tha kancelari gjerman.

Scholz po ashtu tha se shtete që duan të anëtarësohen në BE, duhet t’i ndjekin rregullat e lirisë së lëvizjes.

/GazetaSinjali/