image Scholz e quan Putinin 'cinik' lidhur me komentet e presidentit rus për viktimat civile

Botë

Scholz e quan Putinin ‘cinik’ lidhur me komentet e presidentit rus për viktimat civile

news image

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka qortuar ashpër presidentin rus Vladimir Putin për komentet e tij “cinike” për viktimat civile.

Në parlamentin gjerman të enjten Scholz tha:

“Më bën më shumë se të zemëruar të dëgjoj presidentin rus duke paralajmëruar vazhdimisht se mund të ketë viktima civile nga një konflikt i armatosur”, duke iu referuar komenteve të Putinit për konfliktin Izrael-Hamas që shpërtheu pasi Hamasi sulmoi Izraelin më 7 tetor.

“Nuk bëhet më cinike se kaq,” tha Scholz, duke theksuar se pushtimi i Ukrainës nga Putini, i cili filloi në shkurt 2022, ka shkaktuar një numër të konsiderueshëm viktimash civile.

Edhe pse Rusia ka pohuar vazhdimisht se ai që e quan “operacioni i saj special ushtarak” nuk synon civilët, OKB-ja ka regjistruar 22,468 viktima, duke përfshirë 7,649 njerëz të vrarë. në territorin e kontrolluar nga qeveria e Kievit që nga fillimi i pushtimit.

Scholz tha gjithashtu në parlament më herët se Evropa duhet të sigurojë ende ndihmë dhe stabilitet financiar për Ukrainën, por se kjo nuk ishte një zgjidhje afatgjatë.

/GazetaSinjali/