image Samsung prezanton sensorin e ri të kamerës me 200 megapikselë
[wp-story id="814678"]

Telefona

Samsung prezanton sensorin e ri të kamerës me 200 megapikselë

news image

Samsung ka bërë të ditur se telefonat inteligjentë do të kenë një sensor imazhi 200 megapikselë, i cili pritet të jetë sensori më i madh i kamerës në telefonin e bërë ndonjëherë.

ChameleonCell”, e quan Samsung teknologjinë e grumbullimit të pikselave HP1. Cilësimi katër nga katër 12.5 megapikselë është krijuar për përdorim në ndriçim të ulët, por gjithashtu mund të marrë fotografi 200 megapikselë ose të përdorë teknikën “binning” për të bërë fotografi me cilësi më të mirë 50 megapikselë.

Gjithashtu HP1 ju lejon të regjistroni video 8K. Samsung thotë se mund të regjistrojë 8K pa prerje, edhe pse standardi 8K (7,680 x 4,320) është më pak se 50 megapikselë.

Samsung po prezanton gjithashtu një sensor të ri të quajtur ISOCELL GN5. Ai është një sensor 50 megapikselë me 1.0μm pixel, dhe Samsung thotë se është sensori i parë 1.0μm-pixel që integron teknologjinë e tij Dual Pixel Pro.

Në thelb tingëllon si një version më i vogël i pikselit 1.4 μm GN2, i cili ishte sensori më i madh i kamerës në telefon kur debutoi në Xiaomi Mi 11 Ultra këtë vit.

Samsung nuk ka njoftuar se kur do të hyjë në prodhim masiv sensori i ri, por mostrat thuhet se janë në dispozicion të prodhuesve të telefonave. /GazetaSinjali/