image Sa do të shpenzonit për foton perfekte në pushime, “mania” që ndezi industrinë multimilionëshe

Fotografi

Sa do të shpenzonit për foton perfekte në pushime, “mania” që ndezi industrinë multimilionëshe

news image

Sa do të shpenzonit për foton perfekte të pushimeve? Përgjigja, për disa, është shumë.

Nga Santorini në Dubai dhe Aruba, bizneset e fotografisë po përhapen gjithnjë e më shumë për t’u kujdesur për turistët që kënaqen me fotot e pushimeve luksoze.

Fotosesionet luksoze me “fustan fluturues” në këto destinacione mahnitëse po nxisin një bum për industrinë e fotografisë së kohës së lirë dhe bizneset lokale.

Vitet e fundit, fotografët e Flying Dress Photo në ishullin grek të Santorinit kanë kaluar verën e tyre duke kapur të njëjtin imazh pa pushim: turistë që pozojnë në sfondin e shtëpive të zbardhura dhe kupolave ​​blu, ndërsa kanë veshur fustane luksoze prej sateni me trena shumë të gjatë.

Me një mesatare prej tetë fotosesionesh me “fustan fluturues” në ditë, secila me një çmim mbi 550 € në orë për person, ky biznes i vogël – modeli i të cilit bazohet në ofrimin e një lloji të vetëm, fotografi pushimesh shumë të përshtatshme në Instagram – mund të sjellë pothuajse gjysmë milioni dollarë në shitje në vetëm katër muaj.

Ky është një vlerësim konservativ, pasi klientët priren të grumbullojnë shërbime shtesë, të cilat kanë kosto shtesë. Shërbimet shtesë përfshijnë transportin për në dhe nga vendi i xhirimit 90 €, grimi dhe stilimi i flokëve 300 € dhe një asistent personal për të ndihmuar në hedhjen e fustanit në ajër 50 €.

Fustanet e një madhësie të vetme, të paktën, u ofrohen klientëve – megjithëse nëse dëshironi të përdorni më shumë se një, do të kushtojë 120 € shtesë. Për një klient të vetëm që rezervon paketën e plotë, xhirimet kushtojnë gjithsej 1500 €, raporton Bloomberg.

/GazetaSinjali/