image Reshjet rekord vrasin të paktën 8 persona në Seul pasi uji përmbyt ndërtesat dhe zhyt makinat - Sinjali

Reshjet rekord vrasin të paktën 8 persona në Seul pasi uji përmbyt ndërtesat dhe zhyt makinat

news image

Të paktën tetë persona u vranë në Seul të hënën pasi shirat rekord përmbytën shtëpitë, rrugët dhe stacionet e metrosë në kryeqytetin e Koresë së Jugut, duke ndërprerë energjinë dhe duke detyruar qindra të evakuohen, sipas autoriteteve, shkruan CNN, transmeton Gazeta Sinjali.

Ministria e Brendshme dhe Siguria e Koresë së Jugut tha se tre nga ata që vdiqën ishin bllokuar në një gjysmë bodrum të përmbytur. Nëntë të tjerë u plagosën dhe të paktën shtatë persona janë zhdukur, tha ministria.

Makinat u zhytën në një rrugë në Seul, Koreja e Jugut, gjatë shirave të dendur dhe përmbytjeve më 8 gusht 2022. Që nga mesnata e së hënës me orën lokale, pjesë të Seulit panë gjithsej 422 milimetra (16 inç) shi, duke bërë që autoritetet të ngrinin alarmin më të lartë të nivelit 3 të emergjencës. 

Qyteti regjistroi 141.5 milimetra (5.57 inç) shi në orë — shkalla më e lartë që kur autoritetet filluan të mbanin të dhëna. Fotot nga i gjithë qyteti tregojnë përmbytje të rënda, me njerëz që kalojnë nëpër rrugë deri në kofshët e tyre në ujë.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin