COVID-19

Të infektuar

145

Të sheruar

23

Të vdekur

3

Botë/ Qytetarët në Indi ndëshkohen me shkopinj gome dhe shuplaka për mosizolim shtëpiak

news image

India të mërkurën njoftoi izolimin në shtëpi të qytetarëve për 21 ditë si masë mbrojtëse nga përhapja e koronavirusit, derisa Policia në disa raste po i ndëshkon fizikisht shkelësit e këtij vendimi.

Në Indi, policia ka nisur të përdorë forcë kundër atyre që nuk i binden urdhrit për të mos dalë pa arsye nga shtëpia në këtë kohë pandemie.

Patrulla oficerësh të shpërndara nëpër vend bllokuan sot rrugët duke ndëshkuar çdo drejtues mjeti që qarkullonte pa motive mjekësore apo jetike.

Shuplakat dhe goditjet me shkopinj gome ishin disa nga dënimet që u morën disa prej kalimtarëve të pabindur.

Për të tjerë qytetarë, ndëshkimi erdhi në formën e ushtrimeve fizike.

Nga e mërkura, India është blinduar totalisht për tri javët e ardhshme, për të parandaluar përhapjen e koronavirusit te 1,3 miliardë banorët e vendit.

Deri më tani sëmundja ka infektuar rreth 700 veta dhe të paktën 13 persona kanë gjetur vdekjen.

Izolimi i vendit ka provokuar radhë të gjata në ushqimore, ndërsa në kryeqytet qeveria ka nisur të shpërndajë ushqime falas për të varfrit dhe punëtorët e prekur nga kriza.

Izolimi i vendit vjen pas frikës se koronavirusi po nis të shpërndahet në kryeqytetin Delhi, në qendrën komerciale në Mumbai dhe në qytetet e mëdha.

Edhe pse bilanci i të prekurve nga pandemia është ende i ulët, vendi i dytë më i populluar i botës, sipas autoriteteve, rrezikon një shpërthim të rasteve nëse nuk merren masa të ashpra parandaluese./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin