image Pushimi nga Botërori, Mourinho çon Romën në Japoni për të garuar në një kompeticion evropian

Futboll

Pushimi nga Botërori, Mourinho çon Romën në Japoni për të garuar në një kompeticion evropian

news image

Roma do të shkojë në Japoni gjatë pushimit të Kupës së Botës për të garuar në edicionin e dytë të Kupës së Evropës së Japonisë.

‘Giallorossi’ do të shkojnë në Azi më 22 nëntor për të konkurruar në kompeticionin miqësor dhe ndeshja e tyre e parë do të jetë kundër Nagoya Grampus në stadiumin Toyota më 25 nëntor. Disa ditë më vonë, më 28 nëntor, skuadra e Jose Mourinhos do të përballet me Yokohama F. Marinos në stadiumin kombëtar të Japonisë.

Mourinho nënvizoi lumturinë e tij për pjesëmarrjen e Romës në Kupën e Evropës së Japonisë, duke parë disa nga kujtimet e tij të dashura në Japoni.

“Jam i kënaqur që do t’i çoj lojtarët e mi në Japoni në nëntor për të marrë pjesë në Kupën e Evropës së Japonisë, mezi pres të luaj kundër Nagoya Grampus dhe Yokohama F. Marinos, dy nga skuadrat më të mira dhe më të njohura në J League.

Kam kujtime shumë të mira nga vizitat e mia të mëparshme në Japoni dhe e di se sa shumë tifozët atje e duan futbollin, kështu që është shumë emocionuese të kem mundësinë të kthehem edhe një herë në vend.

Dhe që lojtarët e mi të jenë në gjendje të testojnë veten kundër një kundërshtari të madh dhe para një turme të jashtëzakonshme“, ka deklaruar portugezi.

Roma po kthehet në Japoni për herë të parë në 18 vjet, kur ata vizituan vendin gjatë një turneu parasezonal në 2004. Gjatë atij udhëtimi, Giallorossi barazuan 0-0 me FC Tokio.

Ky është edicioni i dytë i Euro-Kupës së Japonisë – i pari u zhvillua në vitin 2019 dhe u fitua nga Manchester City, i cili mundi Yokohama F. Marinos 3-1.

/GazetaSinjaliSport/