image Provoni metodën daneze të gjumit, nëse dëshironi të flini më mirë

Këshilla

Provoni metodën daneze të gjumit, nëse dëshironi të flini më mirë

news image

Moti i ftohtë mund të ndikojë në aftësinë e trupit tonë për të luftuar infeksionet dhe për të përkeqësuar problemet ekzistuese shëndetësore. Por gjithashtu mund të ketë një ndikim pozitiv në shëndetin tonë, veçanërisht kur bëhet fjalë për gjumin.

Pothuajse të gjithë do të ndihen të përgjumur pas ekspozimit ndaj temperaturave të ftohta, dhe kjo mund t’i atribuohet disa përgjigjeve fiziologjike në trup, sipas ekspertit të gjumit Max Kirsten.

“Kur përballet me temperatura të ftohta, trupi angazhohet në termorregullim, një proces që përfshin rishpërndarjen e rrjedhës së gjakut për të ruajtur temperaturën e brendshme. Ndodh vazokonstriksioni periferik, ngushtimi i enëve të gjakut në ekstremitete për të ruajtur nxehtësinë, gjë që nga ana tjetër mund të çojë në një ulje të nivelet e përgjithshme të energjisë.” shpjegoi Kirsten, raporton Index.hr.

Ai shtoi se moti i ftohtë dhe ekspozimi i reduktuar ndaj dritës natyrore mund të ndikojnë në ritmin cirkadian, duke stimuluar lirimin e melatoninës, një hormon që rregullon ciklet gjumë-zgjim.

 Cila është metoda daneze e gjumit?

Metoda daneze e gjumit përfshin mbajtjen e dhomës së gjumit të freskët me përdorimin e shtratit të ngrohtë. Kirsten beson se kjo praktikë krijon një mjedis të rehatshëm gjumi. Temperatura në dhomën e gjumit, sipas metodës daneze, duhet të jetë ndërmjet 15 dhe 20 gradë Celsius.

Gjëja kryesore është të merren parasysh preferencat dhe variacionet individuale. Ndërsa disa njerëz mund ta shohin motin e ftohtë të favorshëm për gjumë më të mirë, të tjerë mund të preferojnë një mjedis më të ngrohtë gjumi.

/GazetaSinjali/