image Po mendoni të bëni një dush të ftohtë? Këto janë përfitimet që lidhen me këtë veprim

Shëndeti

Po mendoni të bëni një dush të ftohtë? Këto janë përfitimet që lidhen me këtë veprim

news image

Mund të mos ju pëlqen ideja për të bërë një dush të ftohtë, por është lidhur me disa përfitime të dobishme shëndetësore.

Ndikimi pozitiv i dushit të ftohtë është i lidhur me përfitimet e shëndetit fizik dhe mendor, të cilat mund t’ju inkurajojnë të futni dushin e ftohtë në rutinën tuaj.

Përmirëson qarkullimin

Uji i ftohtë bën që enët e gjakut të ngushtohen, gjë që nxit rrjedhjen e gjakut. Ky qarkullim i rritur mund të ndihmojë shëndetin e përgjithshëm kardiovaskular dhe të zvogëlojë rrezikun e hipertensionit, raporton Health Shots.

Ndikim pozitiv në funksionin imun

Dushi i ftohtë mund të stimulojë leukocitet që ndihmojnë në luftimin e infeksionit në trup. Prandaj, një dush i ftohtë mund të mbështesë sistemin imunitar dhe të na mbrojë nga sëmundjet e zakonshme si ftohja dhe gripi.

E ngrit humorin

Siç raporton Health Shots, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, është treguar se marrja e dusheve të ftohta deri në pesë minuta dy deri në katër herë në javë mund të ketë një efekt pozitiv në simptomat e depresionit dhe t’i lehtësojë ato. Gjithashtu, dushi i ftohtë shoqërohet me stimulimin e endorfinës, një nga hormonet e lumturisë që na bën të ndihemi mirë, shkruan Index.hr.

Mund të ndikojë në uljen e dhimbjes

Marrja e një dush të ftohtë mund të ndihmojë në relaksimin e muskujve dhe në reduktimin e dhimbjes dhe inflamacionit, duke e bërë atë veçanërisht të dobishëm për rikuperimin pas stërvitjes. Një dush i ftohtë ndihmon për t’u freskuar fizikisht dhe mendërisht.

Efekt pozitiv në lëkurë

Uji i ftohtë mund të shtrëngojë poret dhe të zvogëlojë prodhimin e yndyrës së tepërt, duke çuar në lëkurë më të pastër. Gjithashtu, është i shkëlqyeshëm për flokët tuaj, sepse nuk thahet skalpi ose flokët duke hequr vajin natyral.

/GazetaSinjali/