image Pesë xhudistë kosovarë në grand prix të Austrisë, synojnë medalje

Sporte të tjera

Pesë xhudistë kosovarë në grand prix të Austrisë, synojnë medalje

news image

Prej të premtes deri të dielën në Linz të Austrisë mbahet gara e radhës e turit botëror të xhudos, “Grand Prix Upper Austria”.

Në mesin e xhudistëve që do të marrin pjesë në këtë garë, janë edhe ata nga Kosova, pesë gjithsej.

Flaka Loxha, Fationa Kasapi, Akil Gjakova, Dardan Cena  e Loriana Kuka do të jenë xhudistët që përfaqësojnë vendin tonë.

Nuk janë bartëse dhe medalja eventuale do të ishte sukses i madh si për Flakën ashtu edhe për Fationën.

Të shtunën në tatami dalin Akil Gjakova e Dardan Cena, që garojnë në kategorinë deri 73 kilogramë.

Akili si bartës i dytë është pretendent i fuqishëm për medalje. Dardani nuk është bartës dhe plasmani në tetë më të mirët do të ishte sukses i madh për të.

Të dielën garon Loriana Kuka në kategorinë deri 78 kilogramë. Ajo është bartësja e shtatë.

Loriana në fakt ka pasur telashe të mëdha kohët e fundit për të zënë vend në podium. Së fundi medalje me peshë fitoi në qershor të vitit të kaluar.

/GazetaSinjali/