image Pesë ushqimet që parandalojnë gërhitjen - Sinjali

Pesë ushqimet që parandalojnë gërhitjen

news image

Problemi që shqetëson një pjesë të madhe të njerëzve është gërhitja e cila mund të kthehet në një shqetësim edhe për njerëzit që janë rreth jush.

Ju mund të shpëtoni nga ky problem me disa metoda natyrale.

Gërhitja ndodh kur fyti juaj është fryrë duke bllokuar rrugët e frymëmarrjes, kështu rezultati sa herë që merrni frymë është zhurma e gërhitjes.

Këto janë pesë ushqimet që ndihmojnë në parandalimin e gërhitjes:

Mjaltë

Mjalti është një ushqim fantastik për të parandaluar gërhitjen. Ka veti inflamatore që ndihmojnë në lirimin e rrugëve të frymëmarrjes. Mjalti funksionon si kurë natyrale që çliron dhe relakson fytin. Mund ta konsumoni në mënyra të ndryshme, një lugë çaji para gjumit, në ushqime apo me çaj.

Qepë

Qepët kanë veti të mëdha antinflamatore, janë ndihmëse të mira të çlirimit të hundëve për personat që vuajnë nga alergji apo ftohje. Kur hunda dhe fyti juaj janë të pastër e të lirë ju mund të arrini të merrni frymë lirisht pa gërhitur. Mundohuni të fusni sa më shumë qepë në regjimin tuaj ushqimor.

Vaj Ulliri

Merrni një lugë gjelle me vaj ulliri dhe pijeni çdo natë përpara se të flini. Vaji i ullirit lubrifikon fytin dhe zbut gërhitjen.

Hudhra

Njësoj si qepa edhe hudhra funksionon si antibiotik çlirues për hundën dhe fytin. Përdoreni qepën si një pastrues natyral duke e shtuar në gatimet tuaja.

Çaji Të gjitha llojet e çajit do t’ju ndihmojë në reduktimin e gërhitjes. Veçanërisht çaji i hithrës. Çaji do të relaksojë trupin dhe mendjen tuaj para gjumit. Mund të përdorni çaj mali, mente, çaj jeshil apo llojin që ju gjendet në shtëpi për momentin. Kombinimi perfekt për një gjumë të qetë do të ishte nëse çajit i shtoni dhe pak mjaltë. /GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin