image Pesë metoda të thjeshta që do të ndihmojnë të gjithë ata që janë shpesh të përgjumur dhe të lodhur

Këshilla

Pesë metoda të thjeshta që do të ndihmojnë të gjithë ata që janë shpesh të përgjumur dhe të lodhur

news image

Ndjenja e lodhjes dhe e përgjumjes ndonjëherë është e vështirë të shmanget, dhe është po aq e vështirë të qëndrosh zgjuar në momente të tilla. Megjithatë, ka mënyra se si mund ta ndihmoni veten kur ndiheni shumë të përgjumur.

Këto metoda janë shumë të thjeshta dhe efektive dhe mund të ndihmojnë në zbutjen e ndjenjës së përgjumjes.

Lëvizni dhe shtrihuni

Angazhimi në aktivitet fizik ose shtrirja mund të rrisë rrjedhjen e gjakut dhe të zgjojë muskujt. Edhe një shëtitje e shkurtër ose një shtrirje e lehtë mund të ndihmojë nëse shpesh jeni të përgjumur, raporton Health Shots.

Qëndroni të hidratuar

Nëse ndiheni të përgjumur, pini një gotë ujë për të hidratuar trupin dhe për të freskuar shqisat tuaja. Dehidratimi mund të kontribuojë në ndjenjën e lodhjes, prandaj është mirë që në rast lodhjeje nëse nuk dëshironi të flini, të pini ujë ose ndonjë pije tjetër që do t’ju rrisë energjinë.

Konsumoni pije që përmbajnë kafeinë

Pini një filxhan kafe ose çaj për të përfituar nga efekti i kafeinës kur jeni të lodhur.

 Dilni në ajër dhe në diell

Ekspozimi ndaj dritës së diellit mund të ndihmojë në rregullimin e orës së brendshme dhe sinjalizimin e trupit për t’u zgjuar. Pra, nëse ndiheni të lodhur, dilni jashtë dhe kaloni pak kohë jashtë, shkruan Index.hr.

Bëni një sy gjumë të shkurtër

Nëse asnjë nga këshillat nuk ju ndihmoi, gjithmonë mund të bëni një sy gjumë të shkurtër. Rekomandohet të bëni një sy gjumë midis 10 dhe 20 minutash dhe një gjumë i tillë i shkurtër mund të përmirësojë vigjilencën dhe funksionet njohëse pa shkaktuar përgjumje të shkaktuar nga gjumi.

/GazetaSinjali/