image Pesë-golëshi ndaj Estonisë, Messi theu një mori rekordesh në nivelin ndërkombëtar

Lionel Messi ishte në maksimumin e tij të dielën, pasi shënoi të pesë golat në fitoren 5-0 të Argjentinës kundër Estonisë për të thyer disa rekorde të tjera.

Lionel Scaloni emëroi një formacion të fortë startues me Messin, dhe shtatë herë fituesi i Topit të Artë ishte sigurisht i disponuar për të përmirësuar statistikat e tij në skenën ndërkombëtare.

34-vjeçari hapi llogarinë e tij në minutën e tetë nga penalltia dhe shtoi një të dytë në fund të pjesës së parë.

Ai përfundoi het-trikun e tij dy minuta pas intervalit, përpara se të shënonte edhe dy herë në 20 minutat e fundit.

Është raportuar nga gazetari argjentinas Roy Nemer se Messi tani ka 1100 gola kontribute në karrierën e tij, pasi ka shënuar 769 gola dhe regjistruar 331 asistime në 974 paraqitje.

Golat e tij ndihmuan Argjentinën të zgjasë serinë e saj të pamposhtur në 33 ndeshje, duke i lënë ato vetëm katër prapa rekordit ndërkombëtar të Italisë prej 37 ndeshjesh pa humbje.

‘Sportsmail’ ka hedhur një vështrim në numrat befasues të Messit pas paraqitjes së tij të fundit të fitores, përcjell Sinjali Sport.

Ylli argjentinas tani ka 769 gola në karrierë, duke e kaluar Pelen.

Sipas statistikave të FIFA-s, Pele shënoi 767 herë në karrierën e tij të jashtëzakonshme në të cilën ai fitoi tre Kupa Botërore midis 1958 dhe 1970.

Messi hyri në ndeshjen e së dielës tre gola prapa ikonës braziliane, por atij iu deshën vetëm 47 minuta për të arritur barazimin me Pele, dhe ai shënoi dy herë të tjerë para fishkëllimës së fundit për të kaluar përpara ikonës braziliane.

Messi gjithashtu ka zgjeruar rekordin e tij kur bëhet fjalë për të qenë lojtari me golat më të mirë për një komb të Amerikës së Jugut, pasi ka shënuar 86 gola për vendin e tij.

Pele shënoi 77 gola për Brazilin gjatë 14 viteve të tij me ekipin kombëtar, por duke kaluar këtë rekord vitin e kaluar, Messi tani është nëntë më shumë se Pele.

Messi kaloi edhe një tjetër sulmues legjendar në librat e rekordeve të dielën, pasi ai kaloi Ferenc Puskas në listën e të gjitha kohërave për golat ndërkombëtarë.

Puskas ishte pjesë e skuadrës ikonë hungareze që bëri finalen e Kupës së Botës 1954, dhe ai shënoi 84 gola për vendin e tij, por tani ka rënë poshtë Messit në renditje.

Messi tani është i katërti në listë, dhe vetëm tre gola prapa sulmuesit të Malajzisë, Mokhtar Dahari.

Messi theu një rekord 81-vjeçar të dielën, duke u bërë lojtari i parë argjentinas që shënon pesë gola në një ndeshje të vetme që nga viti 1941.

Juan Marvezzi ishte lojtari i fundit që e arriti këtë sukses për Argjentinën, në Kupën e Amerikës të vitit 1941 kundër Ekuadorit. Nëse dikush do t’i jepte fund asaj periudhe të gjatë, ai do të ishte Messi, dhe ai e bëri siç duhet kundër Estonisë.

Ai është gjithashtu lojtari i parë në histori që shënon pesë gola në një ndeshje të Kupës Evropiane dhe një ndeshje ndërkombëtare.

Në vitin 2012, Messi shënoi pesë gola në një ndeshje të fazës së 16-të të Champions League kundër Bayer Leverkusen. 10 vjet më vonë, ai ishte përsëri në të.

Messi kaloi më tej në krye të listave të golave ​​të të gjitha kohërave të Argjentinës.

Pasi e çoi numrin e tij personal në 86 gola, ai tani ka shënuar 31 gola më shumë se kundërshtari i tij më i afërt, Gabriel Batistuta.

Ndërkohë, Messi qëndron në 45 gola më shumë se ish-sulmuesi i Manchester City, Sergio Aguero, dhe 52 gola më shumë se Diego Maradona.

Rekordi i Messit për numrin e ndeshjeve ndërkombëtare për Argjentinën duket gjithashtu mjaft i sigurt.

Paraqitja e Messit të dielën ishte e 162-ta për vendin e tij – 15 më shumë se Javier Mascherano. Ai ka 40 paraqitje më shumë se Angel Di Maria, i cili është më i larti në listë për Argjentinën nga lojtarët që janë ende aktivë.

Ai shënoi pesë gola kundër Estonisë, por ky ishte het-triku i 56-të në karrierën e Messit.

Cristiano Ronaldo ka shënuar katër më shumë se ai, por 31 nga het-tricket e yllit portugez kanë përfshirë të paktën një penallti. Vetëm 15 nga 56 hat-tricket e Messit kanë përfshirë një penallti ose më shumë.

Messi po i afrohet Ronaldos kur bëhet fjalë për hat-trick në nivel ndërkombëtar.

Ronaldo ka 10 në emrin e tij për Portugalinë, me atë të fundit që vjen kundër Luksemburgut vitin e kaluar.

Messi është deri në tetë, dhe mund të rrisë shanset e tij për të kaluar rivalin e tij nëse mund të vazhdojë formën e tij fenomenale për vendin e tij.

Një fushë ku Messi ka një avantazh të qartë ndaj Ronaldos janë golat në miqësoret ndërkombëtare.

Ai nuk tregoi asnjë mëshirë kundër Estonisë dhe kjo ka qenë një trend i zakonshëm gjatë gjithë karrierës së tij pasi Messi ka shënuar 39 herë në miqësoret ndërkombëtare. Ronaldo, për krahasim, ka vetëm 20 gola në ndeshje miqësore.