image Përpjekjet e rusëve për të pushtuar Ukrainën të paraqitura në harta
[wp-story id="814678"]

Botë

Përpjekjet e rusëve për të pushtuar Ukrainën të paraqitura në harta

news image

Forcat ruse vazhdojnë të përparojnë në qytetin port jugor të Mariupolit me luftime që po zhvillohen në rrugë.

Sipas kryebashkiakut të qytetit, kjo po parandalon shpëtimin e njerëzve të bllokuar nën një teatër të bombarduar, raporton BBC – transmeton Gazeta Sinjali.

Vadym Boichenko thotë se nuk ka një pjesë të vogël toke në qytet që nuk ka shenja lufte, pasi Ministria ruse e Mbrojtjes zbuloi se forcat e saj po shtrëngonin një lak rreth zonës.

Por, fitimet e trupave ruse janë ndalur në shumë vende, ndërsa forcat ukrainase rezistojnë dhe nisin kundërsulme efektive.

Në verilindje, forcat ruse pothuajse kanë rrethuar qytetin e Sumy, por përpjekjet për ta shkëputur atë nga jugu kanë dështuar.

Përpjekjet e tyre për të marrë Kharkivin nuk janë realizuar pasi forcat ukrainase zmbrapsin një avancim në jug të qytetit. Gjithashtu trupat ruse që përparojnë në kryeqytetin Kiev janë përballur me rezistencë të fortë.

/GazetaSinjali/