image Për herë të parë në Prishtinë, si u prit presidenti Gjukanoviq

Politikë

Për herë të parë në Prishtinë, si u prit presidenti Gjukanoviq

news image

Presidenti aktual i Mali të Zi, Milo Gjukanoviq, njeriu i cili është rreth karrigeve të pushtetit që nga viti 1991 në Mal të Zi, sot ka vizituar për herë të parë Kosovën.

Normalisht, pasi është vizita e tij e parë zyrtare, ai është pritur me nderime të larta shtetërore nga presidentja e vendit, Vjosa Osmani-Sadriu.

Pas takimit, Osmani dhe Gjukanoviq kanë mbajtur një konferencë të përbashkët për media, ku kanë folur rreth marrdhënieve ndër-fqinjësore, mbështetjen e mundshme të Mali të Zi, për pranimin e Kosovës në KiE si dhe për demarkacionin mes dy shteteve.

Këtu mund ta ndiçni ceremoninë e pritjes së presidentit malazez.

/GazetaSinjali/