image Për herë të parë në histori, seksi do të ndalohet efektivisht në një Kupë Bote për lojtarët dhe tifozët që nuk janë të martuar - Sinjali

Për herë të parë në histori, seksi do të ndalohet efektivisht në një Kupë Bote për lojtarët dhe tifozët që nuk janë të martuar

news image

Tifozët e futbollit janë paralajmëruar se qëndrimet për një natë mund të çojnë në shtatë vjet prapa hekurave në Kupën e Botës të këtij viti.

Marrëveshjet e larta janë të ndaluara zyrtarisht në turneun, i cili fillon në nëntor, me zyrtarët e FIFA-s që paralajmërojnë se nuk do të ketë “përjashtime”.

Ekziston një shqetësim në rritje nga organet e zbatimit të ligjit në Mbretërinë e Bashkuar për mundësinë që tifozët britanikë të përballen me ndëshkime të rënda për “bërjen e gjërave të përditshme të pranuara në dhe pas ndeshjeve”.

Një burim policor për Daily Start tha: “Seksi është shumë jashtë menysë, përveç nëse vini si një ekip burrë e grua. Në këtë turne definitivisht nuk do të ketë qëndrime për një natë.

Nuk do të ketë fare festa. Të gjithë duhet të mbajnë kokën rreth tyre, përveç nëse duan të rrezikojnë të ngecin në burg.

Ekziston në thelb një ndalim seksi në Kupën e Botës të këtij viti për herë të parë ndonjëherë. Tifozët duhet të përgatiten”.

Seksi jashtë martesës dhe homoseksualiteti janë të paligjshme në Katar, ku do të mbahet turneu, dhe secili prej tyre dënohet me burgim deri në shtatë vjet.

FIFA ka thënë “të gjithë janë të mirëpritur” në turne – por ka një shqetësim në rritje që nuk është kështu. Tashmë ka raportime për tifozë me mbiemra të ndryshëm që ndalohen të rezervojnë dhe ndajnë dhoma hoteli.

Burimi nga Star shtoi: “Kultura e pijeve dhe ahengjeve pas lojërave, e cila është normë në shumicën e vendeve, është rreptësisht e ndaluar.

Me pasoja shumë strikte dhe të frikshme nëse kapeni. Ekziston një ndjenjë që mund të jetë një turne shumë i keq për tifozët.”

Nasser al-Khater, shefi ekzekutiv i Kupës së Botës FIFA 2022 në Katar tha: “Siguria dhe siguria e çdo tifozi të vetëm është me rëndësi të madhe për ne.

Por shfaqjet publike të dashurisë janë të neveritshme, nuk është pjesë e kulturës sonë – dhe kjo vlen për të gjithë.”

Komiteti Suprem i Katarit për organizimin e Kupës së Botës 2022 paralajmëroi gjithashtu ligjet strikte në fuqi.

Në një deklaratë thuhet: “Katari është një vend konservator dhe shfaqjet publike të dashurisë janë të neveritshme, pavarësisht nga orientimi seksual”.

Mansoor Al Ansari, Sekretari i Përgjithshëm i Shoqatës së Futbollit të Katarit tha se po konsideronte madje ndalimin e flamujve të ylberit në lojëra.

Ai shtoi: “Ju dëshironi të demonstroni pikëpamjen tuaj për LGBTQ+ dhe më pas ta demonstroni atë në një shoqëri ku do të pranohet”.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: