image Pas dorëheqjes së Bashës, ky është personi që do ta drejtojë Partinë Demokratike
[wp-story id="814678"]

Shqipëri

Pas dorëheqjes së Bashës, ky është personi që do ta drejtojë Partinë Demokratike

news image

Lulzim Basha ka dhënë dorëheqjen nga posti i kryetarit të Partisë Demokratike, partisë më të madhe opozitare në Shqipëri, në këtë pozitë përkohësisht do të jetë Enkelejd Alibeaj.

Nënkryetari i PD-së është vendosur në këtë post në përputhje me statutin e partisë, duke qëndruar në krye të selisë blu për një periudhë tranzitore.

Lajmin e ka konfirmuar Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, i cili bëri të ditur se nënkryetarja tjetër Jorida Tabaku hoqi dorë nga e drejta për t’u propozuar në drejtimin e përkohshëm të partisë.

“Pasi jam njohur me deklaratën e Kryetarit të Partisë z. Lulzim Basha se ka vendosur të hedhë një hap pas duke u dorëhequr nga detyra e kryetarit të PD për të ndihmuar në ringritjen e PD, kam thirrur në një takim urgjent pune për të diskutuar për situatën Nënkryetarët e Partisë znj. Jorida Tabaku dhe z. Enkelejd Alibeaj, si dhe Kryetaren e Këshillit Kombëtar të PD znj. Arta Sakja”.

“Në mbështetje të Statutit të Partisë dhe për të mos krijuar asnjë vakum në drejtimin e Partisë në këtë moment të vështirë dhe specifik, kam konsultuar të dy Nënkryetarët me qëllim paraqitjen për zgjedhjen menjëherë nga Këshilli Kombëtar të komandimit të njërit prej tyre për drejtimin e Partisë”.

“Në takim kam marrë konfirmimin e Nënkryetares znj. Tabaku se heq dorë nga e drejta statutore për t’u propozuar në Këshillin Kombëtar për drejtimin e Partisë. Për pasojë, në përputhje me nenit 46 të Statutit, drejtimi i partisë në këtë periudhë tranzitore, deri në vendimmarrjen e institucioneve të partisë, do të behet nga Nënkryetari i Partisë dhe Kryetari i Grupit Parlamentar z. Enkelejd Alibeaj”, bën të ditur Bardhi, raporton tvklan.al.

/GazetaSinjali/