image Paralajmërohet pezullimi i Rusisë në FMN dhe Bankë Botërore
[wp-story id="814678"]

Botë

Paralajmërohet pezullimi i Rusisë në FMN dhe Bankë Botërore

news image

Bashkimi Evropian do të vendosë një pako të re të sanksioneve ndaj Rusisë si përgjigje ndaj pushtimit të Ukrainës.

Të shtunën, blloku “do të vendosë një pako të katërt masash për të izoluar më tej Rusinë dhe për të shteruar burimet që përdor për të financuar këtë luftë barbare”, tha në një deklaratë presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Kompanitë ruse nuk do të gëzojnë privilegje në ekonominë evropiane tha ajo.

Si e godasin Rusinë këto sanksione sipas Von der Leyen?

Masë tjetër do të jetë angazhimi për pezullim të Rusisë në Fondin Monetar Ndërkombëtar si dhe në Bankën Botërore, raporton REL.

“Do të sigurohemi që Rusia të mos mund të marrë asnjë financim, kredi apo përfitime tjera nga këto institucione”, tha Von der Leyen.

/GazetaSinjali/