image “Nomadland” dhe “Promising Young Woman” prijnë me çmime në “BAFTA” - Sinjali

COVID-19

Të infektuar

107629

Të shëruar

105200

Të vdekur

2250

“Nomadland” dhe “Promising Young Woman” prijnë me çmime në “BAFTA”

news image

“Nomadland”, një film për një grua që jeton në një furgon në Amerikën Perëndimore pas telasheve financiare, ka prirë me çmime në ceremoninë e sivjetme të “Bafta Film Awards”.

Ka marrë katër çmime, duke përfshirë filmin më të mirë, aktoren më të mirë për yllin e saj Frances McDormand dhe regjisorin më të mirë.

Kjo e bëri Chloe Zhao gruan e dytë që fitoi çmimin për regjisoren më të mirë në historinë e “BAFTA”.

Ndërkohë, Anthony Hopkins fitoi çmimin për aktorin më të mirë për “The Father”, 24 vjet pas fitores së tij të fundit. 83-vjeçari, i cili fitoi duke luajtur një njeri që humbi kontrollin e tij në realitet, nuk po e ndiqte ceremoninë e së dielës dhe më vonë ka thënë se ai kishte kuptuar se kishte fituar vetëm kur dëgjoi brohoritje nga dhoma tjetër.

“Unë isha ulur këtu duke pikturuar dhe dëgjova këtë brohoritje të dilte nga dhoma fqinje”, ka thënë ai pas ceremonisë. “Mendova, çfarë dreqin ka ndodhur? Mendova se ata po shikonin një ndeshje futbolli. Dhe ata hynë dhe thanë se po fitoja”.

Shumica e fituesve po e shikonin ceremoninë drejtpërdrejt dhe mbajtën fjalime në distancë. Asnjë nga të nominuarit nuk ishte në “Royal Albert Hall”, ku u mbajt ceremonia.

Ylli britanik Daniel Kaluuya u shpall aktori më i mirë dytësor për rolin e liderit të Pantherit të Zi, Fred Hampton në “Judas and the Black Mesiah”.

Trofeu për aktoren dytësore shkoi te Yuh-Jung Youn, nga Koreja e Jugut për rolin e një gjysheje në dramën koreano-amerikane “Minari”. 73-vjeçarja ka thënë se çmimi do të thoshte shumë, sepse britanikët ishin njerëz “snobë”.

“Çdo çmim është domethënës, por ky i njohur veçanërisht nga britanikët, të njohur si njerëz shumë snobë, dhe ata më miratuan mua si një aktore të mirë, kështu që unë jam shumë, shumë e privilegjuar”, ka thënë ajo.

Çmimi për filmin më të mirë britanik iu dha “Promising Young Woman”, një triller hakmarrjeje për një grua, luajtur nga Carey Mulligan, e cila pretendon të jetë e dehur verbërisht kur burrat e marrin atë në bare dhe klube.

Skenaristja dhe regjisorja Emerald Fennell gjithashtu fitoi për skenarin më të mirë origjinal. Ajo bëri shaka se të gjithë të përfshirët në film e kishin bërë atë për “një ushqim të përzier” dhe ka thënë se përvoja ishte “gjëja më e madhe në jetë “.

Fituesit e tjerë përfshinin 18-vjeçaren Bukky Bakray, e cila u emërua ylli në rritje pas rolit të saj të parë në aktrim, në të cilin ajo luajti një vajzë adoleshente të braktisur nga nëna e saj në “Rocks”.

Lista e ngushtë e këtij viti përfshiu një rreshtim të larmishëm të talenteve, pas një proteste vitin e kaluar kur votuesit emëruan vetëm aktorë të bardhë.

Këtë herë, 16 nga 24 pretenduesit erdhën nga përkatësia etnike e pakicave, ndërsa 21 ishin të nominuarit për herë të parë.

Nata filloi me një nderim për dukën e Edinburgut, i cili ishte presidenti i parë i “BAFTA-s” midis 1959 dhe 1966.

Bashkëpritësi Edith Bowman tha se princi Philip “zë një vend shumë të veçantë në historinë e ‘BAFTA-s” dhe mendja jonë është me Familjen Mbretërore”.

Ylli i “Nomadland-it” Frances McDormand (majtas) dhe regjisorja Chloe Zhao. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin