image Ngrënia e këtij fruti të njohur mund të ndihmojë në parandalimin e demencës dhe depresionit

Shëndeti

Ngrënia e këtij fruti të njohur mund të ndihmojë në parandalimin e demencës dhe depresionit

news image

Luleshtrydhet mund të ndihmojnë në parandalimin e demencës dhe depresionit te mosha e mesme që janë në mbipeshë.

Ngrënia e përditshme e frutit për 12 javë përmirësoi disponimin dhe reduktoi problemet në lidhje me kujtesën dhe shëndetin mendor, zbuloi një studim.

Studiuesit shpresojnë se gjetjet e tyre mund të ndihmojnë në parandalimin e demencës, e cila aktualisht nuk ka një kurë të njohur.

Profesor Robert Krikorian, tha: “Nuk është e qartë se kur ose nëse terapia efektive do të jetë e disponueshme; parandalimi dhe zbutja përmes zgjedhjeve dietike dhe stilit të jetesës është aktualisht qasja më e mirë që kemi”, shkruan The Sun.

Ai shtoi: “Gjetjet tona ka të ngjarë t’i atribuohen veprimeve anti-inflamatore të anthocyanins që gjenden në luleshtrydhe”.

Luleshtrydhet janë të rëndësishme për mbajtjen e një diete të shëndetshme, pasi ato ofrojnë 100 për qind të sasisë së rekomanduar ditore të vitaminës C në një porcion të vetëm një filxhani.

Ato përmbajnë gjithashtu lëndë ushqyese të shëndetshme për zemrën.

/GazetaSinjali/