image Nëna ukrainase rrëfen momentin se si burri dhe vajza iu vranë para syve

Botë

Nëna ukrainase rrëfen momentin se si burri dhe vajza iu vranë para syve

news image

Gruaja ukrainase, Viktoria Kovalenko e kujton qartë momentin e shpërthimit.

“Ishte një shpërthim, ose disa të shtëna. Xhami i pasmë u thye. Burri im bërtiti: “Dil nga makina”, tha ajo.

Tmerri i asaj dite është pothuajse i paimagjinueshëm për të.

Nëntë ditë pas luftës në Ukrainë, derisa luftimet u ndezën, Viktoria dhe burri i saj Petro kishin vendosur më në fund të iknin nga Chernihiv, në veri të vendit.

Ata donin t’i mbanin fëmijët të sigurt. Veronika 12-vjeçare ishte vajza e Viktorias nga martesa e saj e parë. Vajza tjetër e saj, Varvara, është vetëm njëvjeçare, shkruan Sky News.

Teksa u larguan në periferi të qytetit, duke u nisur nga jugu, pranë fshatit Yahidne, gurët ua bllokuan rrugën.

Petro u tërhoq, doli dhe filloi t’i nxjerrë nga rruga, disa sekonda më vonë, makina e tyre u qëllua.

Viktoria pa vajzën e saj Veronika dhe burrin e saj të vrarë para syve.

“Unë u përpoqa të qëndroja e qetë, mbaja vajzën time të vogël dhe më duhej ta bëja të ndihet e sigurt”, u shpreh Viktoria.

/GazetaSinjali/