image Në Indi viktimat nga COVID-19 po digjen në mënyrë tradicionale
[wp-story id="814678"]

Botë

Në Indi viktimat nga COVID-19 po digjen në mënyrë tradicionale

news image

Në Nju Delhi të Indisë, viktimat e shumta nga Covid-19 po digjen në mënyrë tradicionale në ambiente të hapura, pasi krematoriumet nuk po arrijnë dot të përballojnë fluksin e të vdekurve.

India numëron rreth 10 000 raste të reja çdo 24 orë dhe kufomat e shumta që vijnë nga spitalet kanë detyruar krematoriumin më të madh të vendit që të zgjasë orarin e punës, me funeralet që nisin në 8 të mëngjesit dhe që mbyllen në orët e vona të natës.

Autoritetet kanë urdhëruar që viktimat nga Covid-19 të digjen në krematoriume moderne për të parandaluar përhapjen e virusit, por vetëm 3 nga 6 furra në krematoriumin më të madh të vendit po punojnë aktualisht, kështu që javën e kaluar trupat janë djegur edhe në mënyrë tradicionale.

Që do të thotë se janë djegur në ambient të hapur, duke u vendosur në një stivë drush, ashtu siç bëhet në Indi prej mijëra vitesh gjatë funeraleve Hindu.

Djegia e një trupi në krematorium kërkon dy orë kohë, ndërsa me dru kërkon edhe më shumë.

India është një nga vendet më të goditura nga koronavirusi i ri, me 240 000 raste dhe 6 700 viktima deri më sot./Gazeta Sinjali/