image Murphy del me kërkesa: Zgjedhje të reja dhe tërheqje të policisë, Serbia të ndërmarrë masa për t'iu dhënë fund protestave

Politikë

Murphy del me kërkesa: Zgjedhje të reja dhe tërheqje të policisë, Serbia të ndërmarrë masa për t’iu dhënë fund protestave

news image

Anëtari i Komisionit për Punë të Jashtme të Senatit Amerikan, Chris Murphy, ka përmendur disa pika të cilat sipas tij qojnë në uljen e tensioneve në katër komunat veriore të Kosovës.

Murphy thotë se njësitet speciale të Policisë së Kosovës duhet të tërhiqen, Serbia të ndërmerr hapa të vërtetë për t’iu dhënë fund protestave, caktimi i zgjedhjeve të reja, qasja e kufizuar në ndërtesat komunale vetëm për nëpunësit civilë, të respektohen marrëveshjet e mëparshme Serbi-Kosovë – përfshirë Asociacionin e Komunave me shumicë serbe.

Kujtojmë se Murphy ditën e djeshme tha se Shtetet e Bashkuara duhet të angazhohen “në mënyrë agresive” në Ballkan dhe fajësoi autoritetet e Kosovës për tensionet aktuale në veri të vendit.

/GazetaSinjali/