image MB: Mungesa e municioneve, rezervistët rusë po detyrohen të luftojnë me lopata

Botë

MB: Mungesa e municioneve, rezervistët rusë po detyrohen të luftojnë me lopata

news image

Rezervistët rusë ka të ngjarë të përdorin “lopata” për luftime “dorë më dorë” në Ukrainë për shkak të mungesës së municioneve, thotë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Në fund të shkurtit, rezervistët përshkruan se u urdhëruan të sulmonin një pozicion ukrainas “të armatosur vetëm me ‘armë zjarri dhe lopata'”, tha ministria në përditësimin e fundit të inteligjencës.

Ministria përmendi një lopatë të njohur si MPL-50.

image 24

Mjeti u projektua në 1869 dhe kishte ndryshuar pak, tha ministria.

“Vdekshmëria e mjetit të rrënjosjes së standardit MPL-50 është mitologjizuar veçanërisht në Rusi,” tha ministria.

Përdorimi i vazhdueshëm i lopatës “si një armë nxjerr në pah luftimet brutale dhe të teknologjisë së ulët që kanë karakterizuar pjesën më të madhe të luftës”, tha ai.

Një nga rezervistët përshkroi se ishte “as fizikisht dhe as psikologjikisht” i përgatitur për aksionin, shtoi përditësimi.

“Dëshmitë e fundit sugjerojnë një rritje të luftimeve të ngushta në Ukrainë,” tha ai.

“Kjo është ndoshta një rezultat i komandave ruse që vazhdon të këmbëngulë në aksionin sulmues që përbëhet kryesisht nga këmbësoria e zbërthyer, me më pak mbështetje nga zjarri i artilerisë, sepse Rusia ka mungesë municionesh.”

/GazetaSinjali/