image Mourinho: Nuk jam një lider natyral - Sinjali

Mourinho: Nuk jam një lider natyral

news image

Jose Mourinho shpjegon se çfarë e mban atë të motivuar, se si stili i tij i drejtimit ka ndryshuar te Roma, por i vetmi element që mbetet i njëjtë është ai që ‘ka të bëjë me strategjinë’.

Ish-trajneri i Interit, Chelseat dhe Manchester United foli për Sky Sports UK pasi udhëhoqi ‘Giallorossi’ në trofeun e tyre të parë evropian, Ligën e Konferencës së Evropës.

Ai e nis sezonin e tij të dytë në stolin e Romës nga fundjava e 14 gushtit dhe duket se ka gjetur një frymë të re duke u rikthyer në Itali.

“Është natyra e dikujt që dëshiron të jetë në futboll për shumë vite. Nëse nuk jeni i dashuruar pas futbollit dhe arrini gjithçka që duhet të arrini në futboll, thjesht hiqni dorë dhe kënaqeni me medaljet tuaja. Dhe ju e shijoni jetën tuaj jashtë futbollit.

Por nëse e doni futbollin, nuk doni të ndaleni. Nëse e doni futbollin, nuk mendoni se po plakeni. Ndihesh i freskët, ndihesh i ri dhe kjo ndjenjë zgjat deri në ditët e fundit. Pra, motivimi është pjesë e ADN-së.”

Mourinho është përmendur gjithmonë si një lider i madh i ekipeve të tij, por ai nuk e sheh veten kështu.

“Udhëheqja do të thotë që njerëzit duhet t’ju ndjekin. Dhe për t’ju ndjekur, ata duhet të besojnë në ju. Normalisht ata besojnë tek ju nëse ndjejnë ndjeshmëri, nëse ndiejnë ndershmëri.

Në rastin tim personal si udhëheqës, ajo që do të thotë për mua, do të thotë pikërisht përgjegjësia për të mos i zhgënjyer njerëzit tuaj. Duhet të jesh me ta dhe për ta gjatë gjithë kohës. Ata duhet t’ju besojnë.

Nuk do të thosha se jam një lider natyral. Në fakt, në moshë të re, do të thosha se isha një lider i heshtur. Por puna ime nuk më lejon të jem një udhëheqës i heshtur, gjë që është natyra ime. Unë duhet të jem në sy të publikut gjatë gjithë kohës, duhet të komunikoj përmes mediave gjatë gjithë kohës dhe kjo bën një ndryshim të madh.”

Ndërsa përshkruan të gjitha përparimet e reja teknike në lojë dhe stafin e tij gjithnjë në rritje, Mourinho ende zbret në bazat.

“Çelësi i suksesit mbetet i njëjtë – ka të bëjë me strategjinë. Ju nuk mund të parashikoni gjithçka, por sa më i përgatitur të jeni, aq më shumë mund të vendosni në stërvitje.

Ju mund ta zvogëloni atë paparashikueshmëri dhe kjo të jep ndjenjën e bërjes së zgjedhjeve dhe vendimeve tuaja më të lehta. Ju e dini që lojërat e futbollit kanë njëfarë rreziku sigurisht, por ju duhet të përpiqeni ta zvogëloni atë rrezik duke u përgatitur sa më mirë që mundeni“, ka deklaruar Mourinho.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: