image Mielli i bardhë i rrezikshëm, po shkakton kancer
[wp-story id="814678"]

Siguri

Shëndeti/ Mielli i bardhë i rrezikshëm, po shkakton kancer

news image

Mielli i bardhë i rafinuar i cili përdoret kudo ku ka kuzhinë për produkte të pjekura, fatkeqësisht është i zhveshur nga vlerat ushqyese, përcjell Gazeta Sinjali.

Kur bëhet mielli i rafinuar i bardhë, kompanitë heqin krundet dhe mikrobin, duke lënë vetëm atë endospermën niseshte. Kjo e bën atë më të qëndrueshëm ndaj raftit, por rezulton në një humbje të madhe ushqyese dhe një “ushqim” të mëvonshëm që është i dëmshëm për shëndetin tonë.

Disa nga ushqimet më të njohura që përmbajnë miell të bardhë, të rafinuar janë:

-Buka

-Makarona

-Biskota

-Ëmbëlsira

-Gjevrekë

-Chips

-Muffins

-Drithëra

-Byreku

Këto artikuj dhe shumë të tjerë përmbajnë jo vetëm rreziqet e miellit të bardhë, por zakonisht përfshijnë përbërës të tjerë të dëmshëm si vajrat jo të shëndetshëm, sheqerin, aromat artificiale dhe konservuesit.

Rreziqet që mielli i bardhë i rafinuar mund të na sjellë janë në tretje, sëmundje kardiovaskulare, kancer.

Qelizat e kancerit kanë shumë më shumë receptorë të insulinës sesa qelizat tona të shëndetshme. Insulina rritet nga sheqeri, dhe për këtë arsye, kjo përgjigje nxit rritjen e kancerit. Dietat kundër kancerit rekomandojnë të eliminojnë miellin e rafinuar të bardhë, dhe produktet që përmbajnë miell të bardhë (biskota, ëmbëlsira, etj.)

Mielli i bardhë i rafinuar mund të zëvendësohet me kokrra të plota pa gluten, siç janë orizi i egër dhe tërshëra. /Gazeta Sinjali/